MBU - ZNS 4:6 - Plameny potvrdily roli favorita

16., středa 6.11.2019
Moravské Budějovice - SKLH Žďár nad Sázavou MBU - ZNS
Moravské Budějovice: Haloda (Vacek) – Kruckovyč, Bazala, Šána, Brabec, Trnka – Molnár, M. Horký, Krutiš (A), Marcinko, Piš, Procházka (C), Sigmund, Hovsepyan, D. Horký (A), Kosnar, Svoboda, Sorger
SKLH Žďár nad Sázavou: Čáp (Sláma) – Kališ, Koželuh, Pleva (C), Wasserbauer (A), Spálovský, Půža – Medek, Chlubna, Kadleček, Jícha, Prokš (A) Gregar, Knap, Bureš, Adam, Kovářů, Heinrich, Kunstmüller
Branky a nahrávky: 6. Procházka (Krutiš), 31. Kruckovyč (Horký), 48. Horký (Krutiš, Trnka), 49. Svoboda (Procházka) – 12. Wasserbauer (Heinrich), 25. Kovářů (Heinrich, Bureš), 30. Wasserbauer (Kunstmüller, Adam), 31. Kovářů (Koželuh, Bureš), 36. Jícha (Chlubna, Pleva), 38. Heinrich (Kovářů, Pleva). Rozhodčí: Jiří Škach – Pavel Mikšík, Marek Čelechovský. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 344. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:6, 4:6.

Plameny dokázaly navázat na domácí výhru s Opavou a připisují si do tabulky další tři body. Soupeř z Moravských Budějovic sice v utkání nejprve vedl, ale naši hokejisté dokázali skóre otočit. Vítěznou branku si připsal Lukáš Jícha po nezištné přihrávce dnes vynikajícího Tomáše Chlubny. Opět výborný výkon předvedl bývalý brankář Žihadel Jan Čáp.

Moravské Budějovice nastoupily do zápasu i s novou posilou do brankoviště Ondřejem Halodou, který loňský ročník strávil v Šumperku, kde byl stabilním brankářem číslo jedna. Zato za Plameny poprvé v tomto ročníku nastoupil odchovanec Václav Půža, který jinak pravidelně působí v obraně jihlavské Dukly.
Začátek utkání byl vyrovnaný se šancemi na obou stranách. Ihned ve třetí minutě dostaly Plameny možnost zahrát si v početní výhodě, ve které však až na střelu obránce Plevy domácího nováčka Halodu v kleci moc neprověřily. A tak přišel trest na druhé straně. Po krásné kombinaci první útočné řady Žihadel se prosadil veterán Milan Procházka, který překonal Čápa střelou nad lapačku. Necelou minutu poté byl navíc vyloučen Kunstmüller, naštěstí ale Plameny dokázaly oslabení přečkat bez úhony. V polovině první třetiny pak přišla přesilová hra opět pro naše hokejisty, kterou již dokázali proměnit. Jan Wasserbauer vystřelil švihem od modré a jeho projektil vymetl horní kout branky. Do konce první třetiny se střídaly šance na obou stranách, tu největší měl pak na jejím konci Lukáš Bureš, ale tváří v tvář v samostatném úniku proti Halodovi neuspěl, a tak se šlo do kabin za nerozhodnutého stavu 1:1.
Začátek druhé třetiny se nesl v podobném duchu jako první dějství. Šance se střídaly na obou stranách, ale gólmani na obou koncích hřiště byli pozorní. Až v 25. minutě se po krásné nahrávce Heinricha trefil Ondřej Kovářů a Plameny tak poprvé v utkání vedly. Od této chvíle začali hosté přebírat otěže zápasu na svoji stranu a potvrdili to další brankou v Halodově síti. Od zadního mantinelu krásně přihrával Kunstmüller a Jan Wasserbauer uklidil touš do odkryté části branky a přidal svoji druhou branku v utkání. Bohužel hned o minutu později Moravskobudějovičtí snížili na rozdíl jedné branky díky Michalu Kruckovyčovi, který dokázal využít zmatku před žďárském brankářem Čápem. V polovině zápasu však Plameny dokázaly opět navýšit náskok díky nejproduktivnějšímu hráči Ondřeji Kovářů, který doklepl volný puk v brankovišti za záda Halody. A v 36. minutě přišel nejspíš klíčový okamžik zápasu. Vyloučen byl obránce Kališ a domácí hokejisté tak měli velkou šanci srovnat. Jenomže opak se stal pravdou. Žďárští se zmocnili nepřesné přihrávky a ve vlastním oslabení využili přečíslení 2 na 1, když do poloprázdné klece skóroval Lukáš Jícha po krásné přihrávce Chlubny. A aby toho nebylo málo, ihned minutu na to přišla další branka ve vlastní početní nevýhodě. Tentokrát akci 2 na 1 zakončil střelou do poloprázdné branky Aleš Heinrich, který ještě minulý rok hrál právě na tomto stadionu v dresu Žihadel. Po této brance odjel Ondřej Haloda z brány a nahradil ho David Vacek. Do konce třetiny již branka nepadla a hosté tak vedli po dvou třetinách o čtyři branky.
Jestli se někomu po druhé třetině zdálo, že se bude ta třetí pouze dohrávat, tak se pletl. Žihadla dokázala na přelomu 48. a 49. minuty snížit na rozdíl pouhých dvou branek. Nejprve se trefil nejlepší střelec domácích David Horký, který dorazil Krutišovu střelu, a půl minuty nato Ondřej Svoboda přejel přes modrou čáru a střelou švihem pod víko rozvlnil síť Čápovy branky. Domácí se nadechovali k náporu, ale Plameny úspěšně odrážely jejich ataky a naopak samy si dokázaly vypracovat šance před brankářem Vackem, nicméně bez úspěchu. To je ale mrzet nemuselo, domácí již také neskórovali, a tak si naši hokejisté připisují do tabulky další tři body a posunuli se na místa zaručující play-off.

Radek Haman (trenér SKLH Žďár nad Sázavou): „Věděli jsme, že to dnes bude hodně těžké utkání, především po mentální stránce. Po minulém vysokém vítězství doma s Opavou bylo potřeba nepodlehnout sebeuspokojení a podat stoprocentní výkon. To se nám podařilo. Do Moravských Budějovic jsme si jeli pro tři body, což jsme splnili, takže panuje naprostá spokojenost.“