HAV - ZNS 8:2 - Plameny ve zdecimované sestavě na favorita nestačily

AZ Havířov SKLH Žďár nad Sázavou
OF1, úterý 12.3.2024
AZ Havířov - SKLH Žďár nad Sázavou HAV - ZNS
AZ Havířov: Sachr – Michálek, Kunc, Ševčík, Valenta, Vosátko, Ficek, Ščurek – Klimša (A), J. Křivohlávek, Karafiát – Franek, Haas (C), Bednář – Pawliczek, Spratek, Kratochvil – Antoníček, Ćmiel, Apolenář – Mrva (A).
SKLH Žďár nad Sázavou: Sejpal – Jar. Ludvík, Půža, Grauer, Pleva (C), Beran – Dušek, Kadleček, Rohlík – Štola, Jícha, Polodna – T. Ludvík, Gregar.
Branky a nahrávky: 8. Franek (Haas, Bednář), 19. Klimša (Bednář, Spratek), 28. Antoníček (Apolenář, Ćmiel), 30. Haas (Bednář, Ševčík), 34. Vosátko (Mrva, Ćmiel), 43. Ficek (Antoníček, Mrva), 52. Franek (Valenta, Bednář), 57. Karafiát (Klimša, Vosátko) – 49. Štola (Kadleček, Gregar), 59. Pleva (Kadleček, Dušek).. Rozhodčí: Šudoma, Šico – Bartek, Smetková. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1111. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 8:1, 8:2.
Úterní večer patřil v Gascontrol Aréně prvnímu utkání osmifinálové série. Naši hokejisté to vůbec neměli lehké, neboť do Slezska přijeli ve zdecimované sestavě jen se třinácti hráči do pole. Navíc hned během prvního střídání domácí Bednář brutálně fauloval Davida Polodnu, který putoval do nemocnice, stejně jako o pár minut později, po dalším faulu, Miroslav Rohlík, a Plameny tak dohrávaly zbytek utkání pouze na dvě pětky. AZet tak měl díky těmto okolnostem zápas od začátku pod kontrolou a zvítězil velkým rozdílem 8:2.

Havířovští vstoupili do zápasu velice dobře. Už od úvodních minut si totiž vytvářeli dobré příležitosti a svého soupeře často dostávali pod tlak. Zatímco havířovský gólman moc práce neměl, hostující Sejpal musel dávat pozor neustále. Na konci páté minuty se po několika přihrávkách opřel do puku Pawliczek a žďárský brankář měl co dělat, aby puk vyrazil. O malou chvíli později navíc musel čelit samostatnému nájezdu Franka. Nejproduktivnější útočník základní části ho ale svou střelou nepřekonal, Sejpal totiž včas vytáhl svůj beton. V čase 07:16 už se skóre poprvé v zápase měnilo, z mezikruží prostřelil hostujícího brankáře právě Tomáš Franek1:0. Žďár nad Sázavou zahrozil jen v přesilové hře, kdy po zakončení Štoly doráželo několik jeho spoluhráčů, avšak Sachr zůstal bezchybný. Necelou minutu a půl před první sirénou domácí přidali druhou branku. David Klimša se postaral o skvělou individuální akci, kdy objel bránu, přesunul se mezi kruhy a střelou pod víko nedal strážci hostující branky šanci – 2:0.

Druhá třetina začala o něco klidněji, nicméně AZet měl i tak převahu, také proto se mu v prostředním dějství podařilo vstřelit další tři branky. Nejdříve se po vyhraném vhazování zpoza kruhů prosadil Petr Antoníček3:0. Následně si do pásma najel Bednář, který vrátil puk na pravý kruh, kde se nacházel Marek Haas, jenž gólmana překonal střelou ke vzdálenější tyči – 4:0. Diváci se dočkali také páté trefy, kdy Havířov znovu vyhrál buly před Sejpalem a po několik přihrávkách se pod horní tyč trefil od modré čáry David Vosátko5:0. Ještě v úplném závěru prostřední periody se do dobré pozice dostal Mrva, nicméně ten v souboji jeden na jednoho neuspěl.

Také do poslední dvacetiminutovky vstoupil AZet lépe než jeho soupeř. Po necelých třech minutách dostal Dominik Ficek přihrávku k modré čáře, jeho následná střela sice nevypadala nějak nebezpečně, nicméně Sejpal ji nejspíš neviděl, a tak mu propadla za záda – 6:0. Prosadili se však také hosté, kteří zápas dohrávali v jedenácti hráčích. Žďáru se podařilo na modré čáře odzbrojit Ševčíka a otočit směr hry, následně se z pravého kruhu trefil nad rameno chytajícího Sachra Martin Štola6:1. To ještě stále nebylo vše. Nedjříve dostal nabito na pravá kruh Tomáš Franek, jehož dělovka zamířila do brány – 7:1. Pak se u brány vleže natáhl na kotouč Jiří Karafiát, který přidal už osmou havířovskou trefu – 8:1. Poslední branka zápasu padla necelé dvě minuty před koncem, kdy se o dobrý střelecký pokus z levé strany postaral Kadleček a kotouč za Sachra dorazil Martin Pleva8:2

Jiří Raszka (AZ Havířov): Odehráli jsme dobrý zápas. Samozřejmě první zápasy play-off jsou vždy plné očekávání s čím přijde soupeř, s čím přijdeme my, ale na soupeře jsme se dobře připravili a věděli jsme co budou hrát. První třetinu i přes hubený výsledek jsme odehráli dobře, vytvořili jsme si řadu šanci a bylo to v tomto ohledu velmi podobné, jako poslední domácí zápas základní části s Velkým Meziříčím. Trochu se nám lepila smůla na hokejky, nedávali jsme šance, ale nakonec jsme to v průběhu zápasu zlomili. Co se týká defenzivy, tak s tím, jak jsme se prezentovali po celé utkání jsem spokojený. Důležité je, že jsme zvítězili a máme první bod.