ČF2, pátek 12.3.2010
SKLH Žďár nad Sázavou - Jindřichův Hradec ZNS - JHR
SKLH Žďár nad Sázavou: Vajner - Novák, Doležal , Koželuh, Smejkal, Pleva, Posmyk, Mach - Sobotka R., Bukáček, Kunstmüller - Vránek, Sobotka M., Plachý - Dobiáš, Vítek, Man - Havelka, Šulc
Jindřichův Hradec: Kubeš - Zíb, Chmel, Fiedler, Mikš, Kanov, Tupý, Zich, Schmidt, Voříšek, Bula, Skokan, Milotinský, Nielikäinen, Hoffmeister, Šulčík, Kupec, Dvořák
Branky a nahrávky: 4. Posmyk (Sobotka M.), 59. Sobotka M. (Posmyk, Novák) - 21. Milotinský (Fiedler), 35. Kupec (Chmel, Kanov), 46. Voříšek
Rozhodčí: Mech - Musil, Humpolíček
Vyloučení: 9:10 navíc Doležal (ZNS) 10 min OT Využití: 1:0 V oslabení: 0:0
Diváci: 740
Střely na branku: 47:48 Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Ani druhé čtvrtfinálové utkání letošního play-off nedopadlo pro žďárské hokejisty podle jejich představ. Přestože opět podali proti favoritovi z jihu Čech dobrý výkon a soupeře statečně potrápili, nedokázali dotáhnout slibně rozehraný zápas do vítězného konce. Hrál se pohledný a rychlý hokej v parádní atmosféře s bouřlivou diváckou kulisou a šance se střídaly na obou stranách. Nakonec však byli šťastnější hosté od Vajgaru a k postupu do semifinále jim schází již jen jedno vítězství, o které se pokusí v neděli na domácím ledě. Úkolem žďárských hráčů bude odvrátit soupeřův mečbol a vrátit sérii znovu na Vysočinu.

Do zápasu vstoupili aktivněji domácí a soupeře přehrávali. První vážnější šanci si vytvořili již ve druhé minutě. Tu ještě neproměnili, ale o dvě minuty později již vybouchly Bouchalky radostí. Střelu Martina Sobotky šikovně tečoval Ondřej Posmyk a domácí se ujali vedení. I nadále byli domácí o něco aktivnější, ale šance se střídaly na obou stranách. Jednou trefil Posmyk po dobré střele pouze boční síť Kubešovy branky, na druhé straně zlikvidoval nebezpečnou střelu hostí Vajner. V deváté minutě se v dobré střelecké pozici objevil hradecký Hofmeister, ale z levého kruhu ani on Vajnera nepřekonal. V desáté minutě dostal dobře nabito na modrou Pleva, ale Kubeš si proti jeho střele vyjel až ke kruhu a ta skončila v jeho náručí. Další příležitost ke zvýšení vedení měli domácí ve dvanácté minutě. Po tvrdé střele se kotouč odrazil do volného prostoru, ale hradecký obránce byl o zlomek sekundy u puku dříve a zabránil tak domácí dorážce do poloodkryté branky. V této fázi zápasu se oba brankáři měli co ohánět, především hosté stupňovali svoji aktivitu ve snaze po vyrovnání, ale žďárská důsledná obrana a bezchybný Vajner jejich snažení eliminovali. Na druhé straně jejich otevřenější hra umožnila domácím dostávat se do přečíslení. V osmnácté minutě se mohl do brejku dostat Martin Sobotka, ale těžkou přihrávku nestihl včas zpracovat a vzápětí jeli domácí tři na jednoho, ale nenaložili s touto příležitostí dobře a celá akce skončila pouze posunutou Kubešovou brankou. Poprvé tedy odcházeli do kabin spokojenější domácí s jednobrankovým vedením.

Do druhé třetiny si Žďár přinesl ještě dvacetisekundovou přesilovku, ale dřív než si stihl vytvořit nějaký tlak, tak byli hosté v pěti a po jedenapadesáti sekundách hry napodobil Michal Milotínský žďárskou rodačku Martinu Sáblíkovou. Na středové čáře si sklepl puk do jízdy, zapnul forsage, bleskově zmizel z dosahu domácích obránců a přesnou trefou do pravého horního rohu Vajnerovy svatyně vyrovnal stav utkání. Ve čtyřiadvacáté minutě se diváci dočkali i první vážnější potyčky mezi oběma rivaly. Před Kubešovou brankou krotil nevybíravě přílišnou horlivost domácího Plevy Kanov a do role ochránce se pasoval Posmyk. Sudí ohodnotil tuto spíše zápasnickou než boxerskou vložku, vzájemným vyloučením po čtyřech minutách na obou stranách. V dalších minutách se domácí několikrát pokusili o vrácení vedení na svoji stranu, ale jejich akcím chybělo pohotovější, přesnější nebo nápaditější zakončení a tak Kubeš jejich pokusy likvidoval veskrze rutinními zákroky. Do dvou skutečně vážných šancí, se žďárští dostali po polovině zápasu, kdy dvakrát přečíslili soupeře dva na jednoho, ale poprvé z nastavené Bukáčkovi hole minul puk branku asi o decimetr a podruhé střela Mana skončila na boční síti. Ovšem o několik sekund později, po chybě domácí obrany, poslal Chmel krásnou přihrávku na Davida Kupce, který po kličce brankáři dal do již prázdné branky vedoucí gól. Jeden z rozhodujících momentů zápasu přinesla závěrečná pětiminutovka druhé třetiny. Po buly byl Bulovou vysokou holí zasažen do obličeje Martin Sobotka a vzhledem k tomu, že jeho rána krvácela, vyfasoval hradecký forvard dvě plus dvě minuty. Domácí se dostali do tlaku, několikrát slibně ostřelovali Kubešovu branku, ale rozvlnit její síť nedokázali, pouze jednou zazvonila tyč. Po půldruhé minutě přesilovky signalizoval rozhodčí další vyloučení, domácí byli v tlaku a slušně motali s již vysílenou obranou hostí, proto se rozhodli pokračovat v ponechané výhodě a neodevzdat puk soupeři dobrovolně, což by jim stejně nic nepřineslo, protože Bula měl ještě většinu svého trestu před sebou a tak jako tak by dvojnásobná přesilovka nabídla celé dvě minuty. Vajner vyjel z brány, ale netrpělivý šestý hráč skočil na led příliš brzy, žďárský gólman se pokusil zachránit situaci efektním skokem střemhlav téměř na jindřichohradeckou střídačku, kterou měl blíže, ale rozhodčí šanci domácích ukončil a vykázal je z útočného pásma. Žďárští hokejisté naložili s dvouminutovou dvojnásobnou přesilovkou tak jak je v poslední době jejich špatným zvykem, tedy bez gólového efektu. Hosté se s pomocí několika vyhození ubránili jak dvojnásobné, tak zbývající standardní přesilovce. Plameny tak pohrdly touto ideální příležitostí k vyrovnání, což se jim následně stalo osudným. Druhá siréna tak měla o jednu branku příjemnější tón pro Jihočechy.

Do třetí třetiny vstoupili o poznání aktivněji jindřichohradečtí a jali se útočit a pojistit si své těsné vedení. Domácí však dobře pokrývali střední pásmo a při přímém ohrožení branky byl na místě skvělý Vajner. Doslova pak exceloval při málo vídané šanci Vajgaru, při které se dostal do neuvěřitelného přečíslení tří na nikoho! O chvíli později se však přeci jen červené světlo za jeho brankou k překvapení celého stadionu rozsvítilo. Jediný člověk, který v tu chvíli viděl puk v brance, byl brankový rozhodčí a to i přesto, že hlavní nejprve rozpažil a až následně se nechal brankovým přesvědčit, že nastřelená tyčka Luboše Voříška byla branka. Osmačtyřicátá minuta nabídla hostům další šanci na zvýšení náskoku, ale situaci dva na jednoho nevyužili, ovšem přispěl k tomu i faul domácího Smejkala. Hradečtí vytvořili přesilovkový vzorec a dostali bránící čtveřici pod tlak, Vajner měl plné ruce i nohy práce a v tísni se konečně dostal Martin Sobotka k vyhození, kotouč však zamířil mimo hrací plochu a také hostům se naskytla minutová přesilovka pěti proti třem. Ani hradecká přesilovková formace ale nedokázala dostat kotouč za Vajnerova záda, který držel naděje Žďáru. Pro domácí však v těchto okamžicích běžel čas až příliš rychle, nervozita jim svazovala ruce a jejich zakončení byla nepřesná. Snížení měl na hokejce Kunstmüller, který po předchozím vylákání hráčů Vajgaru včetně Kubeše na jednu stranu, hbitě objel branku, ale střelu do téměř prázdné hradecké svatyně uspěchal a dráha kotouče vykreslila pouze rovnoběžku s brankovou čárou. Domácí fanoušci se však přeci jen branky naděje dočkali z hole Martina Sobotky, který využil přesilovou hru. Do konce třetí třetiny v tu chvíli chyběly dvě minuty a domácí si vyžádali oddechový čas. Vrhli se statečně do boje, ovšem soupeř zkušeně kontroloval hru, do vážného ohrožení branky domácí nepustil a když bylo nejhůř, vyhodil puk přes všechny čáry. Trenér Vajgaru sáhl rovněž po time outu aby zmobilizoval do závěrečných sekund své borce. Žďár v šesti bez brankáře vyhrál vhazování, avšak obránce na modré neudržel pásmo a zbývající čas umožnil již jen poslední zoufalou střelu z uctivé vzdálenosti, se kterou Kubeš neměl nejmenší problém.

Po lítém boji tak byly i podruhé žhavé žďárské plameny uhašeny vodou z Vajgaru a jsou již ve vážném ohrožení úplného vyhasnutí. Řečeno tenisovou terminologií zvýšil Jindřichův Hradec dnešním brejkem svůj náskok na 2:0, v neděli jej čeká mečbol a v domácím prostředí bude podávat na celkové vítězství ve čtvrtfinále. Žďárští tak pocestují na jih Čech s vědomím, že pokud nedokážou soupeřův mečbol odvrátit, letošní sezóna pro ně končí a dnešní zápas byl jejich posledním před domácím publikem, které se s nimi závěrečným potleskem a skandováním přeci jen již „pro jistotu“ rozloučilo, ale přesto by žďárští diváci chtěli jít na hokej i v úterý…

Fotogalerie: připravujeme...

Miloslav Čech (trenér KLH Vajgar Jindřichův Hradec):
Tento průběh jsem hodně předpokládal, shodli jsme se na tom, že to byla úplně stejná atmosféra. Žďárští kluci před domácím publikem, očekávání, nervozita a nemělo to dnes takový „švuňk“, jako když na nás vlétli u nás. Každopádně ale zase obě mužstva předvedla kvalitní výkon, obrovské tempo a mohu s klidem říci, že jsme za celou sezónu nehráli tak dobrá utkání, jako byla tato dvě se Žďárem. Určitě můžeme pochválit obě strany, byl to hokej jako řemen. Trochu tam zase něco rozhodčí nezvládli, ale budiž. Rozhodující bylo, že jsme ustáli to oslabení ve třech a v tu chvíli jsem už věřil ve vítězství. Naši hráči podali disciplinovaný výkon a zase neskutečně podržel Tomáš Kubeš v bráně, řekl bych že máme lepšího brankáře.

Hrají se nesmírně náročné a do poslední chvíle vypjaté zápasy, hraje se obden a přeci jen jsou to amatérští hokejisté, jak se vyrovná trenér s úbytky sil hráčů?
Důležitý je cit pro hráče, kdy ho pustit do hry a kdy ne. Snažit se tam pouštět třeba o něco víc ty mladší, nechat je tam na ta oslabení a ty kluky co mají hlavu nahoře využívat pak do hry. Je to o tom, aby byli všichni rovnoměrně vytížení a aby se to u nikoho nepřetáhlo. Úplná alchymie je pak nastavení tréninku. Dnes třeba přijedeme pozdě v noci a zítra dáme volno nebo jen individuální dobrovolný trénink. Hlavní ale je, že se hraje takovýhle hokej a ti mladí mají co vidět a kde se ohrávat, takže já jsem touhle sérií se Žďárem absolutně nadšený.

Bude v neděli konec téhle série? Samozřejmě by to bylo kouzelné, to je přání každého trenéra, ale sami jste viděli 3:2, 2:3, je to na ostří nože a já jsem rád, že nám to tak vychází. Jdeme od třetiny ke třetině a zápas od zápasu a všechno se připravuje tak, aby to dobře dopadlo. Dnes jsme to měli již pod kontrolou, dostali jsme gól na 2:3 a nejednou hořelo a klidně to mohlo být srovnané. Pak by se hrálo prodloužení, které je sice deset minut, takže by se mělo rozhodnout, ale případné nájezdy jsou již loterie, máme sice výborného gólmana, ale já bych ho nerad těm nájezdům vystavoval.

Jaroslav Benák (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
Začali jsme perfektně, první polovina úvodní třetiny byla parádní, ale postupně jsme začali nervóznět a dělat chyby. Nevím co to s námi je, jako bychom se báli vést, když vedeme, tak místo abychom se do toho ještě více obuli, zúročili tu výhodu, že máme navrch a přidali pojistku, tak se začneme o to vedení strašně bát a přestaneme být aktivní a skoro přestaneme hrát.

Martin Sobotka (hrající asistent trenéra SKLH Žďár nad Sázavou):
Řekl bych, že zápas splnil po všech stránkách očekávání play-off, že se divákům musel líbit a že i když to nedopadlo tak jak jsme si všichni přáli, tak věřím, že kdo přišel, tak nelitoval. Nám teď nezbývá než litovat těch nevyužitých šancí, hlavně v úvodu zápasu a že se nám nepodařilo odskočit alespoň o dvě branky. Jinak se to dnes opravdu těžce hodnotí, ale prohráli jsme a musíme hledat chyby. Pomineme-li fatální omyl brankového rozhodčího a podíváme-li se na příčiny porážky na naší straně, tak zcela otevřeně je mohu pojmenovat. Produkujeme zbytečné chyby dozadu, špatným postavení nebo špatnou domluvou mezi beky nebo souhrou mezi útokem a obranou. Uděláme pár takovýhle chyb, soupeř z toho těží a pak z toho dostáváme branky. Myslím, že ještě pořád nemáme úplně vyřešenou defenzivu, tam máme ještě problémy a občas tam hoříme. Myslím tím celou defenzivní hru a to se netýká jen obránců. Musíme na tom ještě pracovat a pokud už to nepůjde letos, tak příští sezónu. No a druhý problém je, že nám to tam nepadá. Na dvě branky se sice dá vyhrát, ale je to hodně těžké a málokdy se to povede. V posledních třech zápasech hrajeme tři dlouhé přesilovky pět na tři a nedali jsme z toho ani branku a to je alarmující. Jinak si myslím, že to byl opět výborný zápas, stejně jako ten v Hradci a soupeř byl dnes znovu šťastnější. Série ale končí až třetím zápasem a čeká nás v neděli znovu cesta do Jindřichova Hradce. Teď jsme opravdu už v situaci, že nemáme co ztratit, nemáme se na co šetřit, můžeme být v klidu a naopak soupeř musí udělat ten poslední krok, který bývá někdy těžký. My samozřejmě uděláme všechno proto, abychom tady ještě v úterý hráli.