Plameny čeká v sobotu těžká zkouška na ledě rozjetých Orlů

Zveřejněno včera | Michal Šimek
Orli Znojmo SKLH Žďár nad Sázavou
6., sobota 11.10.2025 17:30 Znojmo, Nevoga aréna
Orli Znojmo - SKLH Žďár nad Sázavou ZNO - ZNS
V sobotu v 17:30 se hokejisté SKLH Žďár nad Sázavou představí na ledě jednoho z favoritů soutěže, HC LERAM Orli Znojmo. Plameny nečeká nic lehkého, Znojmo má za sebou povedený start do sezóny a navíc se jim proti Orlům, klubu s bohatou historií, historicky nedaří.

Pohled do bohaté historie Orlů

Lední hokej se ve Znojmě hraje již od roku 1933. Klub si prošel dlouhým vývojem a zažil slavné i těžší časy, včetně působení v nejvyšší české soutěži i v mezinárodní EBEL.

Rok založení: 1933
Nejvyšší soutěž: Extraliga (1999 - 2009), EBEL (2011 - 2020, 2021/2022)
Největší úspěchy:
místo v EBEL (2015/16)
místo v extralize (2005/06)
místo v extralize juniorů (2010/11)

Historie v kostce

Výrazný vzestup znojemského hokeje nastal v 90. letech. Klub se v roce 1997 probojoval do 1. ligy, kterou senzačně hned v první sezóně vyhrál. O rok později, po památné barážové bitvě s Duklou Jihlava, slavilo Znojmo postup do Extraligy.

V nejvyšší soutěži se Orli rychle etablovali. Tým, tažený hvězdnou slovenskou dvojicí Peter Pucher - Marek Uram, patřil k elitě. Během výluky v NHL v sezóně 2004/05 oblékly dres Znojma hvězdy jako Tomáš Vokoun, Patrik Eliáš či Martin Havlát. Největšího úspěchu dosáhl klub v sezóně 2005/06, kdy s Jiřím Dopitou v sestavě vybojoval historické bronzové medaile.

Po odchodu z Extraligy v roce 2009 se Znojmo stalo v roce 2011 historicky prvním českým klubem v mezinárodní soutěži EBEL. Zde se Orli pravidelně probojovávali do play-off a v sezóně 2015/2016 prožili památnou jízdu až do finále, kde podlehli Salzburgu a získali stříbrné medaile. Tento úspěch jim zajistil i účast v prestižní hokejové Lize mistrů (CHL).

Orli po letní přestavbě opět míří vysoko

Znojmo má za sebou úspěšnou sezónu 2024/2025, kdy po základní části obsadilo druhé místo a jeho pouť skončila až v semifinále play-off proti pozdějšímu vítězi z Tábora. Přes léto prošel tým výraznou obměnou a vedení se netají ambicemi patřit opět k absolutní špičce ligy. Do týmu přišla řada zvučných jmen, jako jsou obránci Patrik Vašíček, Jakub Šaur a Jiří Remta, nebo útočníci Tomáš Komínek a navrátilec Pavel Jenyš. V brance pak jistí pozici Marek Štipčák z Prostějova.

Poslední zápasy Znojma:

V posledních dvou kolech si Orli připsali prohru a výhru. Nejprve v gólové přestřelce nestačili na nováčka z Uherského Brodu poměrem 4:5, aby si následně spravili chuť v domácím utkání proti Novému Jičínu, který deklasovali 7:0.

Sestava Orlů v posledním utkání proti Novému Jičínu: Synek – Šaur, Sakmár, Böhm, Poizl, Remta, P. Vašíček, Hodinář – Jenyš (A), Havlát, Komínek (A) – P. Beránek (C), A. Zeman, Bícha – D. Bárta, M. Svoboda, Meluzin – J. Půček, Otava, Cakl – Pozděna.

Trenér Milan Procházka si po vysoké výhře pochvaloval týmový výkon: „Výborný týmový výkon s nulou na konci. Dneska bylo na ledě jedno mužstvo a chtěl bych hráčům poděkovat za takto odvedenou práci." K nadcházejícímu soupeři dodal: „Se Žďárem jsme se setkali již v přípravě, což beru jako výhodu. Určitě ale sleduji jejich momentální formu. Nedarují nám tři body zadarmo." Marodka Orlů: Mimo hru jsou obránce Aleš Sova (zranění dolní končetiny) a útočník David Bartoš (operace prstu). Návrat obou se očekává na přelomu listopadu a prosince.

Plameny chtějí zlomit nepříznivou bilanci

Žďárští hokejisté mají za sebou dvě porážky v řadě. V posledním utkání podlehli na domácím ledě Uherskému Brodu 3:5, přestože byli po většinu zápasu herně lepším týmem. Klíčovým momentem se ukázala nevyužitá přesilovka pět na tři na začátku třetí třetiny.

Sestava Plamenů v posledním utkání proti Uherskému Brodu: Tesař (Vít) – A. Svoboda, Pleva, O. Beran, Hebek, Lučan, Jeletz, Půža (A) – Kadleček, Moučka (A), Dušek - Štěpánek, Mlynář, Wasserbauer (C) – Štola, Čermák, Jícha, –Gregar, Šantora, Chlubna.

Marodka Plamenů:

Nepříjemnou zprávou je zranění útočníka Lukáše Jíchy, který si v posledním zápase po zblokované střele zlomil nohu a čeká ho operace. Další informace o stavu marodky týmu naleznete zde.

Vzájemné zápasy hovoří jasně pro Znojmo

Plamenům se na Orly dlouhodobě nedaří a od jejich návratu z EBEL ligy do soutěží řízených ČSLH s nimi nedokázaly uhrát ani bod. Týmy se střetly i v letošní přípravě, kde oba duely ovládlo Znojmo s výsledky 7:4 a 8:3.

Pokud nemůžete být přímo na stadionu, utkání je možné sledovat živě prostřednictvím platformy czechicehockey.tv.