14., neděle 8.11.2009
SKLH Žďár nad Sázavou - Nymburk ZNS - NYM
SKLH Žďár nad Sázavou: Vajner – Smejkal, Pleva, Fibikar, Koželuh, Mühlfait, Doležal - Plachý, Bukáček, Vránek, Kaut, Sobotka M., Kunstmüller, Havelka, Dítě, Dobiáš, Plch, Sobotka R.
Nymburk: Rückl – Krejčík M., Švácha, Vlach, Pánek, Dvořák – Sirotek, Toma, Ferebauer, Dulovec, Martinec , Velechovský, Protivný, Vacek, Mareš, Hloušek, Kozák, Zvolenský
Branky a nahrávky: 9. Pleva (Dítě, Kunstmüler), 14. Dítě (Kaut), 16. Plachý (Vránek), 16. Dítě (Kaut), 17. Plch (Pleva, Bukáček), 19. Kunstmüller (Dítě, Smejkal), 20. Plch, 38. Bukáček, 43. Plachý (Vránek), 49. Fibikar, 52. Bukáček (Dítě, Kunstmüller) - 12. Toma (Krejčík), 43. Ferebauer (Dulovec), 54. Mareš (Protivný), 56. Mareš (Protivný), 57. Toma (Hloušek), 59. Martinec (Ferebauer)
Rozhodčí: Čech - Humpolíček, Musil
Vyloučení: 10:9 navíc Krejčík, Toma a Vacek (všichni NYM) 10 min OT Využití: 4:4 V oslabení: 1:0
Diváci: 715
Střely na branku: 37:41
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 8:1, 8:2, 11:2, 11:6
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Čtrnácté pokračování seriálu 2.liga skupina střed, přineslo dnes na žďárské Bouchalky mimořádnou brankovou nadílku. Sedmnáctigólový brankostroj spustil v deváté minutě, kdy domácí otevřeli skóre, ale hosté dokázali ještě záhy vyrovnat. Pak však přišla branková smršť žďárské squadry, když během necelých sedmi minut dokázali šestkrát rozvlnit síť nymburské branky a o osudu zápasu bylo rozhodnuto. Domácí pak postupně navyšovali skóre, i když ne již tak závratným tempem až na 11:2. V závěru přišli ovšem na řadu hosté, kteří ve snaze alespoň zkorigovat ponižující stav začali také střílet branky, což jim domácí hráči až příliš ochotně umožnili a trochu tím pokazili umělecký dojem z parádního výkonu a téměř až exhibičního utkání. Trenéru Benákovi však nenadělal starosti jen laxní závěr zápasu, ale hlavně nepříjemné zranění kolene Martina Plevy a natažené tříslo Tomáše Doležala, což výrazně narušuje celistvost žďárské defenzivy. Zatímco tříslo Doležala by nemělo být vážnějšího charakteru, vypadá koleno Plevy o dost vážněji, více bude známo až zítra po potřebných vyšetřeních.

Utkání začalo docela zostra a v úvodu se hrál poměrně aktivní a rychlý hokej, ve kterém měli více ze hry domácí, ale i hosté několikrát zahrozili. Až v deváté minutě se diváci dočkali první, ale rozhodně ne poslední branky a k jejich velké radosti to bylo do sítě Nymburka, kterou rozvlnil šikovnou střelou od modré Martin Pleva, čímž využil nabídnutou přesilovou hru. Stejnou mincí však po třech minutách oplatili hosté, když jejich početní výhodu využil Josef Toma. Ve čtrnácté minutě se domácí rozhodli udělat si z útočného pásma střelnici a během necelých sedmi minut se šestkrát trefili do černého. Jmenovitě to byli, dvakrát Jiří Dítě a Jiří Plch, po jedné trefě zaznamenali Jiří Plachý a Luboš Kunstmüller. Po první siréně, tak bylo prakticky o osudu zápasu rozhodnuto.

Hosté se však nenechali hrozivým skóre deprimovat a ve druhé třetině bojovali a snažili se alespoň zastavit brankostroj domácích, což se jim také dařilo až téměř do samého závěru prostřední třetiny, kdy po pěkné sólové akci zvýšil Miroslav Bukáček na 8:1. Nejdůležitějším momentem této části zápasu, se tak stalo velmi nepříjemné zranění Martina Plevy, jenž se přesně v okamžik golfové střely od modré, srazil s ležícím bránícím protihráčem a vymknul si koleno. První výsledky vyšetření nejsou vůbec povzbudivé a Martinovi hrozí až několikaměsíční léčení a dokonce i operace. Ještě předtím se Tomáši Doležalovi obnovily problémy s třísly a tak rovněž ze zápasu odstoupil a trenér Benák musel v obraně hodně improvizovat.

Účet závěrečné třetiny otevřel nymburský Jiří Ferebauer, jenž snížil stav na 8:2. Potom přišli ke slovu opět domácí. Podruhé v zápase skóroval Jiří Plachý a po několikaminutovém čekání, které doprovázelo skandování fanoušků „deset, deset…“, vyslyšel jejich přání Jan Fibikar a tečku za bohatou domácí střeleckou potencí udělal rovněž svoji druhou brankou Miroslav Bukáček. Nebyla to však tečka za celkovým výsledkem utkání. V posledních šesti minutách již zřejmě domácí v duchu oslavovali vysoké vítězství a nedokázali dohrát zápas v plné koncentraci , čímž dovolili soupeři zbytečně zkorigovat výsledek do poněkud přijatelnější podoby, když ještě čtyřikrát inkasovali a to dvakrát z hole Michala Mareše a po jedné trefě zaznamenali Josef Toma a Jiří Martinec. Žďárští tak tímto rozpačitým závěrem poněkud zkalili jinak skvělý dojem z parádního zápasu.

Zajímavostí je, že patronem tohoto zápasu byl pravděpodobně svatý Jiří, protože hráči nosící toto jméno se postarali o téměř polovinu všech branek (celkem 8).

Pavel Bičiště (trenér NED Hockey Nymburk):
Samozřejmě ta prohra a hlavně ten výsledek je hrozivý. Přijeli jsme sem oslabení o zkušené hráče, hlavně obránce, takže jsme povolali juniory. Také to tak vypadalo, ale ty největší chyby dělali ti zkušení starší hráči, kteří tu jsou už osm – deset let. První třetina byla katastrofická, nemyslím si, že by za všechny góly mohl brankář. Velmi špatná byla naše obraná činnost ve vlastní třetině, taky ten výsledek po první třetině byl takový jaký byl. Řekli jsme si, že musíme důrazněji pokrýt střední pásmo a že by nám tam mohlo něco spadnout a že bychom mohli alespoň do příštích zápasů, které přijdou trochu se nakopnout, aby ten výsledek nebyl tak hrozivý. No ale to jsme nevěděli, že ještě pak dostaneme čtyři góly. Pak v té poslední třetině jsme tam něco nasázeli. Myslím si, že Žďár už nehrál naplno, ale pro nás to byly důležité góly. Ten výsledek je opravdu jak v házené a aspoň někteří hráči, které jsme tam proházeli, tak do toho hrábli a alespoň, že to neskončilo 11:2, protože to nevím, jak bychom se z toho vzpamatovávali, máme teď před sebou celý týden do dalšího zápasu.
Po těch rychlých gólech v první třetině, by asi většina trenérů střídala gólmana, vy jste k tomu nepřistoupil…?
Problém byl v tom, že nám omarodil druhý gólman. Na poslední chvíli jsem volal klukovi z juniorky, který je z Prahy a přijel ještě pozdě ani nebyl na rozbruslení. Přijel opravdu, jen kdyby se něco stalo, nějaké zranění nebo tak. Nechtěl jsem ho tam dát, protože jako trenér věřím nějakému gólmanovi, máme Zdeňka Rückla jako jedničku a i za stavu 7:1 jsem si řekl, že ho tam nechám a prostě ať se o to poperou hráči a on taky. Máme gólmany na střídavé starty z Mladé Boleslavi a z Benátek, ale ti byli pryč, také na reprezentačních akcích a ta marodka, což dopadlo na hráče i na gólmany. Chtěl jsem také tam nechat vykoupat všechny hráče, kteří tam nastoupili od samého začátku.

Jaroslav Benák (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
Dnešní zápas se vyvíjel od samého začátku pro nás, bylo to dobré, kluci hráli parádně. Plnili úkoly, které jsme si říkali od posledního zápasu a navázali jsme na to minulé utkání, hlavně na ty poslední dvě třetiny. Dnes jsme tento výkon první dvě třetiny perfektně předváděli, dařilo se nám i v zakončení, vycházeli rozehrávky, beci perfektní, střední pásmo, obrané pásmo, měli jsme dobře všechno obsazené, opravdu paráda. Jen mě mrzí a zklamala mě ta třetí třetina, že jsme nepomohli gólmanovi a dělali jsme takové neuvěřitelné chyby. Já vím, že za toho stavu už se to trochu podcení, ale tohle by se nemělo stávat. Doufám, že si to kluci uvědomí, že zápas se musí dohrát do konce, že trvá šedesát minut a že celých šedesát minut se musí hrát. Jinak děkuji klukům za vítězství a děkuji divákům, že nás přišli podpořit. Pro lidi si myslím, že to bylo atraktivní, viděli hodně branek i když to mohlo být trochu jinak.