Betelné špíl! Plameny se díky skvělému obratu ujaly vedení v sérii

ČF1, sobota 18.2.2012
Technika Brno - SKLH Žďár nad Sázavou TEC - ZNS
Technika Brno: Novák - Habrovec, Vozdecký, Strýček, Žalud, Klimeš, Zapletal - Mráz, Sedláček, Rajnoha, Česnek, Benýšek, Odehnal, Matouš, Bělohlávek, Jurča, Stehlík
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma - Koželuh, Doležal - Staněk, Pleva - Sobotka R., Smejkal - Kuba, Sobotka M., Kunstmüller - Ježek, Bukáček, Man - Dítě, Hron (od 21.Kotlík), Plachý
Branky a nahrávky: 12. Odehnal (Benýšek), 20. Česnek (Odehnal, Benýšek) - 18. Staněk (Bukáček), 55. Kotlík (Plachý), 56. Ježek (Bukáček), 60. Ježek (Kunstmüller)
Rozhodčí: Volf - Klouda, Musil Vyloučení: 2:1 Využití: 0:0. V oslabení: 0:0
Střely na branku: 30:29
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4
Diváci: 200
B R N O - Žďárští hokejisté vybojovali cennou výhru na ledě Techniky. V prvním zápase čtvrtfinálové série zvítězili na brněnském ledě 4:2 díky skvělému obratu v posledních pěti minutách. Technici sice začali sérii lépe a po první třetině si drželi těsný náskok 2:1. Pět a půl minuty před koncem třetí třetiny ale srovnal z dorážky Dan Kotlík a vítězný gól si jen o minutu později připsal kapitán Ondřej Ježek, který pak žďárský triumf potvrdil ještě gólem do prázdné branky v poslední minutě. Druhý zápas odehrají oba soupeři v pondělí na žďárských Bouchalkách. Pro SKLH byla dnešní výhra prvním vítězstvím ve vyřazovacích bojích za poslední tři sezóny.

AKTUALIZOVÁNO - ohlasy trenérů

Ilustrační foto: Tomáš Marek

Úvodní nápor domácího týmu dvakrát narušil nebezpečným výpadem Plachý. Především jeho druhá šance z brejku, do kterého jej vyslal Dítě byla z kategorie gólových, ale jeho blafák vystihl betonem Novák. Více práce měl ale na druhé straně Sláma a několikrát své spoluhráče podržel. Hned na začátku například zlikvidoval nebezpečnou střelu i dorážku Jurči z bezprostřední blízkosti.

Ve čtvrté minutě pak úspěšně čelil tváří v tvář osamocenému Mrázovi. Čisté konto dokázala žďárská jednička držet až do dvanácté minuty. Domácí Benýšek vyhrál vhazování na Vlastimila Odehnala, který šťastným dloubákem přehodil kotouč za Slámova záda -1:0.

Po úvodní brance se obraz hry vyrovnal a ta se přelévala na obě strany. Oba soupeři však dobrou defenzivou a důrazem v obranném pásmu drželi soupeře mimo vyložené šance a bojovalo se buď ve středním pásmu nebo v rozích a u mantinelu. Změnu skóre a to na obou stranách, přinesl až závěr úvodního dějství. Nejprve se Plamenům podařilo vyrovnat. Miroslav Bukáček zajel za branku a přihrál na kruh, kam si sjel Pavel Staněk, jenž bezchybně zamířil do odkryté části Novákovy svatyně – 1:1.

Radost početné skupiny domácích příznivců však trvala jen necelé dvě minuty. Padesát sekund před první sirénou si domácí vzali své vedení zpět a to za přispění nedůrazných žďárských hráčů, kteří nechali hokejistům v černých dresech až příliš prostoru a také s pomocí štěstí. Poskakující kotouč sice nejprve promáchl Benýšek, ale Odehnal jej již trefil ze vzduchu tak, že jej poslal přímo na hůl úplně volnému Janu Česnekovi na druhé straně branky a ten již měl snadnou práci doklepnout puk do prázdné brány – 2:1.

Prostřední část přinesla vyrovnaný hokej, který sice nebyl příliš lahodící oku diváka, ale v play-off to asi nelze ani čekat. Oba soupeři hráli trpělivě se zjevnou snahou nechybovat a naopak čekat na jakoukoli příležitost k potrestání zaváhání soupeře. S tím co prošlo přes důrazné a pozorné obrany, si bez vážnějších potíží poradili oba gólmani. Do největší šance tohoto dějství se dostal ve 33.minutě žďárský Pleva, jehož nebezpečnou střelu z mezikruží však zlikvidovala Novákova hbitá lapačka.

Ani přesilové hry, které si poprvé zahráli hokejisté až ve druhé třetině a to po jedné na obou stranách nepřinesly změnu skóre. Celkově v tomto zápase byl rozhodčí Volf na tresty skoupý a nechal zápasu hodně volný průběh, což prospívalo plynulosti hry. Na druhou stranu lze říci, že hráči obou mužstev jeho větší benevolence nějak zvlášť nezneužívali i když bylo několik zákroků na obou stranách, které po vyloučení volaly.

Úvod závěrečné třetiny patřil domácím, kteří se zjevně snažili pojistit své vedení a rozhodnout zápas. Několika důležitými zákroky se v těchto chvílích opět blýskl Jiří Sláma. Hosté však dobře pokrývali i odražené kotouče a nepouštěli soupeře do dorážek a podobných nebezpečných situací. Celkově dobře takticky pojatá hra, zaměřená na zajištěnou obranu a trpělivý přístup nedovolili Technikům definitivně rozhodnout zápas. Hosté urputně bojovali a drželi ofenzivní sílu soupeře na uzdě, přičemž nepanikařili a neotevírali hru, ale chladnokrevně vyčkávali na chybu soupeře a nenechali se vyprovokovat ani znervóznět rychle ubíhajícím časem.

V 55.minutě to přišlo. Jiří Plachý získal kotouč, který přihrál před branku, odkud jej Dan Kotlík nadvakrát procedil za Novákova záda – 2:2. Radost velké části diváků znásobil o minutu později Ondřej Ježek, jenž se dobře zorientoval ve skrumáži před brněnským brankovištěm a po asistenci Miroslava Bukáčka otočil skóre zápasu ve prospěch žďárských Plamenů – 2:3. Domácím zbývalo na vyrovnání necelých pět minut a nezbývalo jim než vsadit vše na jednu ofenzivní kartu.

Vysokoškoláci vyvinuli obrovský tlak, ale Žďárští s vypětím všech sil a nejvyšším nasazením odolávali. Kritickou situaci vyřešil Sláma v 17.minutě, kdy zůstal bez hole a přesto dokázal zlikvidovat střelu z bezprostřední blízkosti. Přidal pak ještě několik důležitých a jistých zákroků. Sto sekund před závěrečnou sirénou si trenér Techniky Roman Kaňkovský vyžádal oddechový čas. Na střídačce nechal gólmana Nováka a dobývat Žďárskou branku se jalo šest mužů v černém.

Ti chvíli před Slámou nebezpečně zatápěli, ale minutu před koncem se domácí vymanili z obranného pásma, Kuba zavezl puk za útočnou modrou, odkud již mohl rozhodnout, ale bránící hráč si do jeho střely lehl. Kotouč však získal Luboš Kunstmüller a nahrál volnému Ondřeji Ježkovi jenž bez odporu pečetil vítězství žďárských Plamenů v prvním čtvrtfinálovém zápase – 2:4.

K výhře pomohla Plamenům početná skupina žďárských příznivců a fanoušků, kteří nejen svým množstvím, ale především svými hlasivkami vydatně podpořili svůj tým a vytvořili hokejistům z Vysočiny domácí atmosféru. Touto výhrou získali žďárští příznivci jistotu prodloužení sezóny minimálně do pátku.

Poprvé od návratu do druhé ligy Plameny vyhrávají čtvrtfinálové utkání a poprvé se ujímají vedení ve vyřazovací sérii. Je to však pouze první krok a nesmírně důležitý bude ten druhý. V pondělí Plameny přivítají Techniky na Bouchalkách a budou hodně potřebovat podporu svých příznivců. Proto si již teď rezervujte čas na pondělní osmnáctou hodinu a nenechte si ujít nevšední zážitek dramatického hokejového play-off.

Roman Kaňkovský (trenér VSK Technika Brno)

Byl to typický první zápas play-off. Nedařilo se nám hrát to, co jsme chtěli hrát, byli jsme nervóznější. I když nevycházelo všechno podle našich představ, kluci bojovali, selhali jsme až v posledních šesti minutách. Žďár hrál dobře dozadu, když dali vyrovnávací gól, narostla hráčům křídla.

Svatopluk Číhal (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):

K zápasu jsme přistoupili hodně dobře. Druhý gól jsme inkasovali nešťastně, ale podařilo se to zvrátit. Byl to typický zápas play-off, štěstíčko se přiklonilo na naši stranu, ale stejně tak mohli vyhrát domácí. Potvrdilo se, že první zápas doma je hodně těžký, domácí byli pod tlakem a my jsme neměli co ztratit. Ale Technika má kvalitní mužstvo a série se určitě ještě protáhne. Výsledek je jasnou pozvánkou na pondělí, aby nás lidé přišli podpořit, jak jsem říkal, dnes to byl úplně jiný zápas, než když jsme doma ve středu dostali osmičku.