Letní příprava začala. Kádr hlásí prozatím dva příchody a dva citelné odchody

Zveřejněno 05.05.2021 | Redakce
A-tým se v pondělí 3. května 2021 poprvé sešel k tréninku nejméně oblíbené části sezony, a to za dodržování všech nastavených pravidel v souvislosti s covidem-19. Na vše již samozřejmě dohlížel nový hlavní trenér Plamenů Martin Sobotka, který mohl, společně s asistentem Radkem Hamanem, přivítat na běžeckém ovále u 4. ZŠ i dvě nové tváře do defenzivy. Naopak v útočných řadách bude postrádat dvě opory ze základního kádru z minulé sezony.

ODCHOD DVOU ÚTOČNÝCH OPOR

Prvním z nich, který se rozhodl opustit tým Plamenů, je oblíbenec fanoušků Petr Štěpánek. Tento jedenatřicetiletý forvard se po jednoroční pauze rozhodl vrátit do Anglie, kde již podepsal kontakt a v srpnu se tak již vrátí do týmu Fantomů z Peterborough. „V loňském roce mi Anglie padla jen díky covidu, takže jsem rád, že se můžu do Anglie vrátit. Těším se, ta covidová pauza byla fakt strašně dlouhá,“ říká střelec, který si v loňské krátké sezoně připsal celkem šest kanadských bodů ve čtyřech kláních.

Druhým útočníkem, kterého bude skvadra Martina Sobotky postrádat, je dvaadvacetiletý Aleš Heinrich, který se rozhodl z pracovních důvodů ukončit druholigovou kariéru. „Nahrál tomu i fakt, že mi hokej v té pauze až tolik nechyběl a navíc chceme rozšiřovat firmu. Takže se budu věnovat tomu a vím, že by se to s hokejem pořádně skloubit nedalo,“ je si vědom tento produktivní centr, který převážnou dobu ve žďárském dresu nastupoval v útočné formaci s Lukášem Burešem a Ondřejem Kovářů. „Ale jsem rád že jsem mohl skončit zrovna ve Ždáře. Ten rok a půl roku sem si tu strašně užil a mám pěkné zážitky. Budu určitě dál držet palce a fandit,“ říká odchovanec Brna, který si ve Žďáře připsal na své konto celkem 44 utkání a nastřádal 33 kanadských bodů. V předminulé sezoně byl dokonce nejlepší střelec Plamenů.

Posily do defenzivních řad

Jednou z nových tváří (i když můžeme říct staronových, protože ve Žďáře již chvíli působil), která se objevila na prvním tréninku, je obránce třiadvacetiletý David Váňa (na fotce). Ten se naposledy v roce 2019 snažil probojovat do extraligového kádru Mountfieldu Hradce Králové, ale stopku mu bohužel vystavil otřes mozku, a tak jihlavský odchovanec vynechal poslední dvě sezony. I tak si v předešlých letech připsal na své konto v dresu jihlavské Dukly 45 extraligových utkání a dalších 29 startů přidal ve druhé nejvyšší soutěži v Česku.

Bývalý mládežnický reprezentant dokonce během sezony 2018/19, podle rozšířených statistik, patřil v Chance lize k nejužitečnějším bekům při hře 5 na 5: v rovnovážném stavu byl u dvaceti vstřelených a jen u sedmi inkasovaných gólů, což dává skvělý 74% poměr. Žádný jiný obránce v Chance lize na tom v tomto ohledu nebyl lépe. Tak doufejme, že se bude Davidovi takto dařit i ve žďárském dresu.

Druhou novou tváří v defenzivě Plamenů bude další odchovanec jihlavské Dukly, a to čtyřiadvacetiletý Ladislav Pospíchal. Ten má již spoustu druholigových zkušeností ze štací v Pelhřimově, Havlíčkově Brodě, a také z Moravských Budějovic, kterým pomohl před třemi lety k historickému postupu do Superfinále druhé ligy.

Naposledy nastupoval v dresu našeho největšího rivala z Havlíčkova Brodu a to v sezoně 2019/20, kde si v pětatřiceti utkáních připsal na své konto 20 kanadských bodů, což je na beka velice slušné číslo a lodivod Martin Sobotka si od něj může zcela určitě slibovat velice dobrou podporu ofenzivy.

O svoji šanci probojovat se do kádru budou ještě usilovat naši mladíci, a to obránce Adam Prokop a útočníci Matěj Jindra, Tomáš Pachl a Zdeněk Šerejch.

LETNÍ PŘÍPRAVA DO ZAČÁTKU ČERVENCE

Samotná suchá příprava bude probíhat do prvního nebo druhého července. „Scházeli bychom se každý týden od pondělí do čtvrtka, tedy čtyřikrát týdně. Pokud to bude možné, chtěli bychom kombinovat hřiště, terén, ale třeba i areál u Piláku,“ říká staronový lodivod Plamenů Martin Sobotka. A jak bude letní příprava probíhat? „Bude to taková klasika. Zaměříme se na rychlost, sílu a vytrvalost. Do toho samozřejmě zapojíme i nějaké hry. Jen je škoda, že asi nebudeme moci využít posilovnu. Pak nám nezbyde nic jiného, než vytahat činky ven, nebo budeme posilovat vlastní silou,“ doplňuje Sobotka pro hráče plán nejméně oblíbené části sezony.

Ten si je samozřejmě vědom, že hlavně zezačátku musí být na své svěřence trošku mírnější. „Těžko můžeme začít nějak zostra, když všichni dobrého půlroku skoro nic nedělali. Pak by akorát byli dalších čtrnáct dní nepoužitelní,“ říká žďárská legenda, který si ve své hokejové kariéře zahrál i ze Třebíč a Znojmo.

Po konci letní přípravy dostanou hráči pár týdnů volna a v srpnu se s realizačním týmem znovu sejdou podle toho, kdy bude k dispozici nově připravená ledová plocha, což by mělo být třetího nebo čtvrtého srpna. Dřívější namražení plochy se na Bouchalkách pravděpodobně nechystá, i když by to tato situace, kdy hlavně mládežnici nebyli skoro rok na bruslích, nabízela. Ale to už se musí rozhodovat na jiných místech a samotní mládežníci by to jistě uvítali.

AKTUÁLNÍ PODOBA KÁDRU

Brankáři: Jan Čáp, Jiří Sláma, Lukáš Vít
Obránci: Jan Čermák, David Váňa, Martin Lojek, Václav Macek, Martin Pleva, Ladislav Pospíchal, Václav Půža, Patrik Vašíček
Útočníci: Dominik Adam, Lukáš Bureš, David Čermák, Martin Gregar, Tomáš Chlubna, Lukáš Jícha, Slavomír Kadleček, Ondřej Kovářů, Šimon Malenovský, Marek Prokš, Martin Štola, Jan Wasserbauer