KOŽELUH: Bez diváků na tribunách můžeme přijít až o třetinu rozpočtu

Zveřejněno 08.11.2020 | Redakce
Současná nepříznivá situace pro všechny sportovce se hluboce dotýká také života jednotlivých klubů v Česku. Nejen po té sportovní, ale možná ještě více po ekonomické stránce. To v rozhovoru pro klubový web Plamenů potvrdil také jejich obchodní manažer. „Finance se nyní shání ohromně těžce,“ přiznal Aleš Koželuh.
Aleši, jak moc se současná vynucená přestávka amatérských soutěží projevuje na ekonomickém chodu klubu?
Pro nás určitě ano, protože jsme hodně závislí na diváckých návštěvách. V současné době, když se nehraje, samozřejmě nemáme takové náklady, ale ty opět naskočí, až se znovu začne hrát.

Pokud by se soutěže znovu rozběhly, ale sezona se kompletně dohrála bez diváků na tribunách. O jak velkém výpadku v rozpočtu bychom se bavili?
Je to doslova brutální číslo, vypadla by nám dobrá třetina rozpočtu. Ten je totiž napnutý, i když diváci mohou být na stadionech. Pokud by se mělo hrát bez diváků, byl by to pro nás velký problém. Samozřejmě máme vše připravené pro video online přenosy, ale otázkou zůstává, jaký by o ně byl zájem.

Na nákladech na jednotlivá domácí utkání, byť bez diváků, asi sotva něco ušetříte, že?
Přesně tak. Něco stojí rozhodčí, něco pořadatelská služba, která na stadionu musí být. Za jeden zápas jsi pak minus několik tisíc a nic jsi nevydělal. Na to jsou navíc navázaní partneři a sponzoři, kteří nás finančně podpoří, ale jejich reklamy na stadionu nikdo neuvidí.

Pro obchodního manažera klubu to je asi nezáviděníhodná situace...
Samozřejmě je to složité vyjednávání, ale mě možná ještě více vadí jiná věc.

Povídejte.
Pro mě je zásadní to, že nemohou sportovat děti. Dospělí mají svoji práci a další zájmy, ti si s tím nějak poradí. Ale děti nechodí do školy, sportovat nemohou, trošku se bojím, jak dlouho to bude trvat a co z této generace bude vyrůstat.

Nebojíte se také možného odlivu malých hráčů a hráček? Přece jen, když se třeba pár měsíců nebude hrát, může to spoustu z nich odradit.
Právě toho se obávám. Takový kluk nebo děvče si může říci, proč vlastně hrát hokej. Vždyť mi to ani nechybí, je to pohodlnější, nemuset dodržovat řád a disciplínu, každodenní rutinu, kdy jsem musel něco podstoupit a učit se. Takové riziko tu je.

Vraťme se ještě zpět k obchodním záležitostem. Případní noví partneři se asi těžko shání?
Je to logické a pochopitelné. Měli jsme rozjednanou podporu od nových sponzorů a partnerů. Jenže teď, když jim zavřou provozovny a utnou byznys, je vše nesmírně složité. I ti, co nám slíbili pomoc, jsou nyní ve velké nejistotě.

Jak vlastně v současné době reagují majitelé či zástupci firem, pokud je oslovíte? Předpokládám, že každé jednání se asi ihned stočí k již zmíněné nejistotě.
Co si budeme nalhávat, obzvláště v dnešní době se peníze na sport shání hodně těžce. Partneři se v podstatě dají rozdělit do tří skupin. Tu první tvoří lidé, kteří mají hokej rádi, baví je a je jim jedno, zda se hraje či nikoliv. Prostě jej chtějí podpořit, i když ví, že situace není dobrá.

Co ty další dvě?
Druhou skupinku tvoří ti, co finance dříve dávali, ale jejich byznys je na tom nyní špatně. Neví tak, co bude dál, proto i malá částka je pro ně problémem, protože jsou na prahu přežití firmy. Proto říkají, ať počkáme na konec roku, příp. začátek toho příštího, pak se uvidí.

A ta poslední?
To jsou ti noví, co dosud hokej nepodporovali, s nimiž jsme rozjeli jednání. Jenže tím, jak se vše výrazně utnulo, neví, co je čeká v budoucnu. Již na jaře je nouzový stav hodně zasáhl, nyní je to podobné. Naštěstí je v tomto směru hodně aktivní a úspěšný Martin Nečas (generální manažer Plamenů – pozn. red.).

Nese také on na svých bedrech úlohu shánění finančních prostředků?
Ano, je to hodně na něm, jako generální manažer má na starosti finance. Opravdu klobouk dolů před ním, kolik času tomu věnuje a jak dokáže být úspěšný. Jsem moc rád, že žďárskému hokeji propůjčil své jméno. Jde vidět, že mu hodně záleží na hokeji v našem městě. Samozřejmě je jiné, když někam přijde Koželuh nebo Nečas. Je to zvučné jméno v hokejovém světě. Věřím, že se nám podaří překlenou toto temné období, a žďárský hokej se opět dostane, tam kam patří. Touhle cestou bych opět poděkoval všem partnerům a fanouškům, moc si vážíme jejich podpory.