Rozhovor s generálním manažerem Martinem Nečasem: O ambicích, novém trenéru a budoucnosti hokeje ve Žďáru

Zveřejněno před 2 dny | Michal Šimek
Generální manažer SKLH Žďár nad Sázavou Martin Nečas otevřeně o vstupu do 86. sezóny, příchodu trenéra Michala Konečného a plánech na posílení klubu. V rozhovoru se dotkneme strategie pro nadcházející sezónu, ekonomické stability, klíčové role mládeže, vztahu s fanoušky i jeho osobní vize pro žďárský hokej. Jaké výzvy čekají Plameny a jaká je spolupráce s městem a partnery?
Klub nedávno oznámil příchod nového trenéra Michala Konečného. Jaké jsou hlavní cíle a ambice klubu pro nadcházející, již 86. sezónu, právě i v souvislosti s touto změnou? Plánuješ další výrazné změny v hráčském kádru nebo realizačním týmu?
S příchodem trenéra Michala Konečného se zaměřujeme na zlepšení tréninkového procesu a týmové chemie, s důrazem na organizaci hry. Kádr posílíme, především v obraně a lehce i v útoku. Do útoku už přišel Jaroslav Moučka a jednáme o dalších jménech, přičemž trenér Konečný využívá své kontakty. Klíčová je obrana, kde chystáme významné změny. Prohlubujeme také spolupráci s Pardubicemi a jejich B-týmem. Chceme zajistit, aby hráči z Pardubic, zejména mladí obránci, byli plně integrováni a účastnili se i našich před zápasových tréninků (úterý, pátek). To je zásadní pro budování chemie a nácvik herních situací. Jednání s Pardubicemi jsou na dobré cestě, i oni chápou význam této spolupráce pro rozvoj hráčů.

Jaká je aktuální ekonomická situace klubu? Daří se naplňovat rozpočet a jaké jsou největší výzvy v oblasti financování chodu klubu jako je SKLH Žďár nad Sázavou, který působí ve 2. lize?
Ekonomickou situaci klubu jsme v posledních třech letech stabilizovali. Podařilo se nám rozpočet navýšit o zhruba 1 až 1,5 milionu korun díky získání nových partnerů. Nicméně, naší největší a stále přetrvávající výzvou je absence generálního partnera. Jeho získání je pro nás prioritou této sezóny, jelikož by to v podstatě naplnilo náš rozpočet. S tím souvisí i další finanční výzva, a to posílení trenérského štábu v mládeži. Chceme zvýšit nejen kvalitu, ale i kvantitu trenérů, abychom měli u každé kategorie slušně sehraný trenérský tandem. To by zabránilo mísení rolí a zajistilo efektivnější tréninkový proces. Ideální by bylo, kdyby tito mladí trenéři měli minimálně poloviční úvazky a mohli se plně věnovat vzdělávání a rozvoji mladých hráčů, což je však samozřejmě otázka dalšího financování.

"
Hlavně bych chtěl poděkovat především partnerům, protože bez nich by chod klubu opravdu nebyl možný, a samozřejmě i fanouškům za jejich neustálou podporu.

V nadcházející sezóně bude Havlíčkův Brod působit ve skupině Západ, což znamená, že se fanoušci bohužel nedočkají tradičních a divácky atraktivních derby zápasů. Jak citelný zásah do příjmů klubu ze vstupného tato skutečnost představuje a jaké kroky případně plánuje klub podniknout k nahrazení tohoto výpadku, například snahou o zatraktivnění jiných utkání či jinými marketingovými aktivitami?
Absence derby zápasů s Havlíčkovým Brodem je pro nás velmi citelnou ztrátou, především z pohledu příjmů ze vstupného. Z našich zkušeností z minulé sezóny víme, že derby s Brodem, ať už v základní skupině nebo v play-off, vždycky přitáhlo násobně více diváků než ostatní utkání. Ačkoli rozhodnutí o rozdělení skupin ještě nebylo oficiálně schváleno, je velmi pravděpodobné, že Žďár a Havlíčkův Brod budou ve svých názorech přehlasováni zbytkem týmů. Rozdělení skupin vychází z geografické polohy klubů, a my i Havlíčkův Brod jsme na ´hranici´ Východu a Západu. Budeme se však snažit tento výpadek dohnat a zatraktivnit jiná utkání. Plánujeme posílit marketingové aktivity a zaměřit se na jednotlivá sponzorovaná utkání, kde oslovíme nové partnery. Máme v plánu nabídnout firmám, které nás zatím nepodporují finančně, balíčky s permanentkami formou barteru. Cílem je naplnit zimák, protože divácká podpora je pro hráče klíčová. Viděli jsme to třeba na mistrovství světa – rozdíl mezi atmosférou v Praze a třeba ve Švédsku byl obrovský a hráči to cítí.


Generační ročník: ODM, trenéři Martin Sobotka a Martin Nečas, hráči Martin Kaut, Karel Geba, Ondřej Trejbal, spodní řada Adam Frič, Martin Nečas, Ondřej Machala, tehnejší GM Miloš Šimon a radní Žďáru n/S. Ladislav Bárta.

Jak hodnotíš práci s mládeží ve Žďáru nad Sázavou a jaké jsou plány pro její další rozvoj? Jakou roli v tom hraje například tvůj srpnový hokejový kemp?
V mládeži vidíme nedostatky v kvantitě hráčů, což omezuje výběr. Proto se zaměřujeme na rozšíření členské základny a chystáme intenzivní náborové akce. Už nyní pořádáme všesportovní hry s předškoláky i mimo zimák. Reagujeme tak na omezenou motorickou zdatnost nejmenších dětí. Ve spolupráci se svazem a městem investujeme do všestranného pohybového rozvoje formou her, které učí základní atletické a motorické dovednosti. Srpnový hokejový kemp pak doplňuje tento systém tím, že nabízí už cílený hokejový trénink pro ty, kteří se pro hokej rozhodli a chtějí se dále rozvíjet.

Jak vnímáš konkurenci v soutěži, ve které SKLH Žďár nad Sázavou působí? Které týmy považuješ za největší soupeře a jak se na ně klub připravuje?
Za poslední tři roky udělala 2. liga obrovský pokrok – výrazně se zvýšila kvalita a rychlost hry. My se tomu samozřejmě snažíme přizpůsobit. Jednoznačně v naší východní skupině vidíme tři až čtyři velmi silné soupeře. Jsou to týmy jako Havířov, který se už třetím rokem snaží postoupit, dále Znojmo s prvoligovými ambicemi a také Prostějov, který nedávno sestoupil. Všechna tato města mají velké ambice a jejich rozpočty jsou často i třikrát či vícekrát vyšší než ten náš.
Co se týče naší přípravy, po dlouhých třech letech jsme se rozhodli zavést letní přípravu. S vedením a trenéry jsme se shodli, že je to základ pro úspěšnou sezónu. Slibujeme si od ní zvýšení konkurenceschopnosti a nabrání fyzické síly a kondice do začátku sezóny. Nechceme, aby kluci startovali od nuly, ale aby už měli nějaký objem práce za sebou. Trénujeme čtyřikrát týdně, takže kdo má zájem a snahu, má dostatečný prostor se připravit a vybojovat si místo v sestavě.

Fanoušci jsou důležitou součástí každého sportovního klubu. Jak se daří SKLH Žďár nad Sázavou budovat vztah s fanoušky a jaké kroky plánuješ pro zvýšení návštěvnosti a jejich zapojení?
S fanoušky, a zejména s kluky z Kotle, máme výbornou komunikaci. Vnímáme, že hokej milují a v nadcházející sezóně budeme dál podporovat jejich aktivitu a zapojení. Klíčová je pro nás komunikace mezi vedením klubu, A-týmem a fanoušky. Inspirovali jsme se kluby z vyšších soutěží, kde jsou běžné speciální dny věnované fanouškům, včetně benefičních zápasů. I my v tomto směru něco chystáme. Ačkoli si nejsem jistý, zda se to podaří už během léta, máme v plánu speciální program pro fanoušky, například formou charitativního utkání, do kterého se zapojí i hráči A-týmu. Rádi bychom potom po takové akci uspořádali i neformální posezení s fanoušky, ideálně v letních měsících, pravděpodobně v srpnu.


Předání šeku na 50 000 Kč Opavě, postižené povodněmi 2024.

Jaká je tvoje dlouhodobá vize pro SKLH Žďár nad Sázavou? Kam bys chtěl klub posunout například v horizontu pěti let?

Mou dlouhodobou vizí pro SKLH Žďár nad Sázavou, řekněme v horizontu pěti let, je především návrat k silné mládežnické základně. Musíme se vrátit k tomu co Žďár dříve zdobilo a to byla kvalitní mládež než se rozprchne na střední školy, to znamená mít v tomto horizontu Žákovské ligy. Z vlastní zkušenosti vím, že pro mladé hráče je klíčová motivace vidět místní hokejové vzory, ať už ty, co hrají 2. ligu, nebo ty, co se dostali až do NHL či reprezentace. Proto chci, aby děti chodily na zápasy A-týmu ve výrazně větším počtu. Pamatuji si, že před deseti až dvanácti lety bylo extrémně málo kluků z naší tehdejší kategorie, kteří by vynechali domácí zápas A-týmu.
Pokud by se nám podařilo zajistit dostatečné finance a dobré partnery, můžeme se bavit i o posunu klubu do vyšší soutěže. V poslední době ve mně ale převládá pocit, že města s hokejovou tradicí by primárně měla hrát soutěže, které odpovídají jejich historii a potenciálu, což je pro mě v současnosti prioritou. Největší výzvou pro hokejové kluby na úrovni 2. ligy je stálá a dobrá komunikace s městem a vzájemná shoda. Hokej je finančně i časově velmi náročný sport. Dále je to zapojení rodičů do mládežnického hokeje. Klíčové je, zda jsou rodiče ochotní a schopní obětovat dětem potřebný čas. V poslední době se mi bohužel zdá, že mnoho rodičů svým dětem neposkytuje takový časový prostor, jaký by si mladí sportovci zasloužili. S těmito výzvami se SKLH Žďár nad Sázavou snaží vypořádat právě intenzivní komunikací s městem a snahou o co nejširší podporu rodičů v rozvoji mládeže.

"
Nicméně, naší největší a stále přetrvávající výzvou je absence generálního partnera. Jeho získání je pro nás prioritou této sezóny, jelikož by to v podstatě naplnilo náš rozpočet.

Jaké jsou podle tebe největší výzvy, kterým čelí hokejové kluby na úrovni druhé ligy v České republice, a jak se s nimi SKLH Žďár nad Sázavou snaží vypořádat?
Největší výzvou, které čelí hokejové kluby ve 2. lize, jsou jednoznačně rostoucí finance. Soutěž je každý rok o výrazné procento dražší. Náklady na rozhodčí a dopravu neustále rostou. Navíc, a to je pro mě trochu postavené na hlavu, i mladí hokejisté si dnes umí říct o značné peníze.
Vždy jsem razil filozofii, že mladí hráči by měli usilovat o to získat roli v týmu, prosadit se ve 2. lize a teprve poté se bavit o ambicích posunout se do prvoligového profesionálního klubu. Bohužel, požadavky některých mladých hráčů mi dnes připadají až jako sci-fi. Tento problém pramení z nedostatečné konkurence. Kdyby bylo hráčů jednou tolik a kategorií soutěží méně, mohli bychom si jako šéfové klubů více diktovat podmínky a skládat si mužstvo podle svých představ. Opak je ale pravdou – nedostatek kvalitních hráčů nás tlačí ke zdi.

Co tě osobně nejvíce naplňuje na práci generálního manažera hokejového klubu a jaké jsou tvoje osobní cíle spojené s touto pozicí?
Osobně mě na této práci nejvíce naplňuje sportovní stránka a práce s lidmi, ať už s dětmi, nebo s hráči A-týmu. Dlouhé roky jsem působil jako kustod u A-týmu a vím, jak důležitá je chemie a parta v týmu. I když hráči jsou dnes o generaci nebo půl generace mladší než já, člověk v kabině tak trochu "mládne" – nasává tu atmosféru, humor a kolektivní ducha. Vždy mě lákaly kolektivní sporty, i když jsem dělal i individuální. Pro mě je klíčová právě ta týmová chemie a parta, a to mě naplňuje daleko víc než čistě manažerská práce. Do této pozice jsem se dostal vlastně náhodou. Myslím, že všichni už vědí, jaká byla situace před třemi až čtyřmi lety. Klub čelil velkým finančním problémům a hrozil mu krach, protože náš hlavní sponzor, firma Cooper Standard, která převážně financovala klub, ze dne na den ukončila podporu. To byl pro finance klubu obrovský zásah.

Máš nějaký vzkaz pro fanoušky SKLH Žďár nad Sázavou a partnery klubu před startem nové sezóny?
Určitě se chci s našimi fanoušky i partnery potkat už během probíhající přípravné fáze. Aktivně pracujeme na získávání prostředků a partnerů. V srpnu plánujeme uspořádat nadační akci. Díky zkušenosti s akcí Hvězdy 2022 víme, že mnoho lidí a partnerů má zájem potkat se a pohovořit s hráči, kteří hrají za národní tým nebo dokonce v NHL. Tímto směrem bychom chtěli pokračovat.
Hlavně bych chtěl poděkovat především partnerům, protože bez nich by chod klubu opravdu nebyl možný, a samozřejmě i fanouškům za jejich neustálou podporu. Jsem hrdý na to, že ačkoliv nemáme jednoho generálního sponzora, máme ve Žďáru velmi široké portfolio firem, které nás podporují. To nám dodává stabilitu – když nás přestane podporovat jedna nebo dvě firmy, najdou se jiné nové, které věří v naši práci. A o tom to je – zajistit finančně celou sezónu.

Jak vnímáš spolupráci s městem Žďár nad Sázavou a dalšími regionálními partnery? Jak důležitá je tato podpora pro fungování a rozvoj klubu a jaké jsou případné plány na její další prohloubení?

Co se týče města, s aktuálním vedením máme velmi dobré vztahy, které chceme nadále prohlubovat. Jsme ve shodě s městem v tom, že děti dnes čelí významným pohybovým problémům. Je alarmující vidět, že například minimálně polovina dětí ve školách má nadváhu. V tomto se s městem shodujeme a plánujeme založit sportovní třídu ve spolupráci s ostatními sportovními oddíly a městem. Cílem je rozpohybovat malé děti a naučit je základní pohybové gramotnosti. Je zarážející, když průzkumy ukazují, že 50 % osmiletých dětí nezvládne kotoul, nebo že mají potíže s normálním během. To jsou základní dovednosti, které by měly ovládat. Pro fungování klubu je ideální financování městem prostřednictvím mandatorních výdajů a možnost odepisovat kompletní náklady na trenéry jako uznatelné náklady, což nyní není možné. Aktuálně můžeme odepisovat jen 700 Kč na dítě, což pokryje zhruba 200 tisíc Kč, ale naše celkové náklady na trenéry se pohybují kolem 1,5 milionu Kč. To znamená, že finance na trenéry musíme čerpat z jiných kapitol, což není optimální. Nicméně, dobří trenéři jsou nezbytní a v tomto směru nás ještě čeká dlouhá cesta v jednání.

Díky za rozhovor
Martin Nečas s odchovanci žďárského hokeje a zároveň Mistry světa.