SLÁMA: Příprava na novou sezonu bude asi hodně bolet

Zveřejněno 12.02.2021 | Redakce
Takřka ideální plán Jiřímu Slámovi bohužel nevyšel. Dvaatřicetiletý gólman Plamenů totiž na podzim renovoval byt, vynucená pauza jej proto tehdy tolik netrápila. Se závěrem minulého roku rekonstrukci úspěšně završil a těšil se, jak v průběhu ledna bude moci opět vyjet na led. Jenže zde přišla do plánu trhlina. „Co se dá dělat, takový už je život,“ hořce se pousmál strážce svatyně žďárských hokejistů.
Jirko, od minulého týdne víme, že pro letošek je v amatérských hokejových soutěžích dohráno. Jaká byla Tvoje reakce na svazové rozhodnutí?
Čekal jsem to, ale to asi každý. Když jsme nevyjeli na led začátkem ledna, bylo jasné, že už sezonu odpískají. Žádné překvapení to není, dalo se to očekávat. Tohle vlastně byla už jen taková formální tečka.

I přes zkušenosti z loňského jara, napadlo by Tě na startu již skončené sezony, že v ní odehrajete jen pět zápasů?
Něco takového jsem si vůbec nepřipouštěl. Po tom, čím jsme si prošli loni v březnu a dubnu, jsem se domníval, že je spousta času do nové sezony. Předpokládal jsem, že po létu už bude situace s covidem „v pořádku“. Rozhodně jsem nečekal, že to dopadne tak, jak to nakonec celé skončilo.


"
JAK JE VŠECHNO OMEZENÉ, TĚŽKO SE DONUTÍM K TOMU, ABYCH ŠEL VEN BĚHAT, NAVÍC V TAKOVÉ ZIMĚ. MAXIMÁLNĚ TAK MŮŽU NĚCO DĚLAT JEN DOMA.

V současné situaci ovšem jiné řešení zřejmě nebylo...
Asi ne, bohužel. I přesto jsem ovšem i nadále odpůrcem zakazování sportovních aktivit. Domnívám se, že všechno zavřít a zakázat všem skupinám sportovat je horší, než kdyby se některé možnosti nechali přístupné. Chápu, že je těžké na toto odpovědět, ale myslím si, že se ta situace dala řešit i jinak.

Hojně diskutovaným tématem v té již skončené, ale také směrem k budoucí sezoně, je přítomnost diváků na stadionech. Jak se na tento problém díváš Ty osobně?
Na tuhle otázku se těžko hledá jednoduchá odpověď. Hrát bez diváků rozhodně ztrácí svůj smysl. Rozhodně bych tedy byl pro to, aby pro příští sezonu mohli být diváci na stadionech.

Asi chápu, kam míříš. Hrát bez diváků, nebo vůbec, že?
Přesně tak. Je to volba mezi dvěma špatnými možnostmi. Pokud by diváci být na zápasech nemohli, tak samozřejmě odpovím, ať se i tak může hrát. Mít pauzu dva roky, to už je strašně dlouhá doba. Je potřeba znovu začít hrát.

Na podzim jsi se přiznal, že provádíš rekonstrukci svého bytu. Už je hotovo?
Ano, s koncem minulého roku jsem vše dokončil. Právě proto jsem si maloval ideální scénář, jak v lednu opět začneme. (smích) Nyní tak nemám co dělat.

Znamená to, že individuálnímu tréninku příliš nefandíš?
Jak je všechno omezené, těžko se donutím k tomu, abych šel ven běhat, navíc v takové zimě. Maximálně tak můžu něco dělat jen doma. Jenže jak už je teď jasné, že sezona pokračovat nebude, nemám potřebnou motivaci. Proto čekám, až se nařízení rozvolní a budeme moci začít společně trénovat.

Nebojíš se toho, že Tě bude příprava na další sezonu bolet?
To bude určitě bolet. (směje se) Ten každodenní pohyb, na který je člověk zvyklý, tu hodinu na ledě, to nyní hodně schází. Poslední dobou byl můj pohyb prakticky nulový, nebude to ideální.

Zvlášť, když ještě vůbec není jisté, kdy se budete moci začít znovu připravovat...
No právě, ta pauza už je docela dlouhá. Po sezoně pravidelně míváme jeden až dva měsíce volno, to je relativně krátká přestávka. Ale teď už je to měsíců pět, s výjimkou těch dvou týdnů v prosinci. Jenže to jsme se do toho teprve začali dostávat, a hned byl opět konec. Věřím ale, že jakmile se oteplí, bude se moci venku sportovat.