Memorandum o vzájemné spolupráci klubů v Kraji Vysočina bylo podepsáno

Zveřejněno 05.09.2019 | Tomáš Lysý
J I H L A V A - Ve čtvrtek 5. záři 2019 bylo v sídle Krajského úřadu Kraje Vysočina slavnostně podepsáno Memorandum klubů Kraje Vysočina. Dokument vyjadřuje vůli hokejových klubů na Vysočině ohledně spolupráce, jehož smyslem je vzájemná spolupráce klubů ve prospěch ledního hokeje v Kraji Vysočina a společné působení v oblasti sportu s cílem výchovy hráčů. Spolupráci stvrdili před zrakem hejtmana Kraje Vsočina Jiřího Běhounka svým podpisem zástupci těchto klubů: HC Dukla Jihlava, SK Horácká Slavia Třebíč, BK Havlíčkův Brod, SKLH Žďár nad Sázavou, HC Lední medvědi Pelhřimov a Ice Dragons Telč.

Fotogalerie z podpisu Memoranda

Zástupci klubů k podpisu Memoranda

Bedřich Ščerban (HC Dukla Jihlava): „Sešli jsme se tu z jednoduchého důvodu – podpisu Memoranda klubů, které nemá žádný právní závazek. Nicméně vychází z vyjádření vůle hokejových klubů na Vysočině ohledně spolupráce. Memorandum je něco, o čem jsem dlouho i snil, protože opravdu v prvních fázích roku 2008 – 2010 nebyla vůle se zde dohodnout a každý klub působil trošku samostatně. V Kraji Vysočina se hokej dělá na velmi dobré úrovni a je to zásluha všech zástupců klubů, kteří tady teď sedí i těch, co tady teď nejsou. Dělají velmi dobrou práci a vychovávají řadu talentů. Ale dochází k tomu, že tito hráči opouští Kraj Vysočina a působí v jiných částech republiky. Pokud je to ve světě, třeba v NHL, tak je to pochopitelné. U nás bychom do budoucna byli nejradši, kdyby hráči zůstávali v Kraji Vysočina a šířili dál slávu Kraje Vysočina a hokeje v něm. To byl důvod, proč jsem loni na podzim a letos na jaře inicioval setkání klubů a začali jsme jednat o tom, zda dokážeme najít průsečík a dokážeme se domluvit. Znovu říkám, že Memorandum nemá právní závazek, je to svobodná vůle o spolupráci. Každý rok budeme spolupráci vyhodnocovat a pevně věřím, že se bude do budoucna prohlubovat. Jsme otevření i všem ostatním klubům v Kraji Vysočina, pokud by se chtěli k Memorandu připojit a společně dál pracovat na výchově mládeže.

Petr Koláček (Dukla Jihlava – mládež): Loni jsme byli účastníci vývoje projektu, který jsme zkusili rozjet v malém rozsahu s Pelhřimovem a Moravskými Budějovicemi. Před rokem jsme se o spolupráci začali bavit i s Havlíčkovým Brodem. Na základě toho vznikly požadavky a vývoj směřoval k Bedřichu Ščerbanovi. Jsem rád, že se Memoranda chytil a oslovil širší škálu klubů, jenž to dotáhli dnes k tomuto stolu, že zde můžeme společně sedět a dávat společně dohromady práci.

Martin Svoboda (SK Horácká Slavia Třebíč): „My jsme rádi a tuto spolupráci v rámci Kraje Vysočina podporujeme. Očekáváme od ní nastavení pevných pravidel, co se týče putování hlavně mládežnických hráčů mezi kluby. V tomto ohledu byla určitá benevolence a dávala se rodičům větší pravomoc, než by byla nutná.

Jiří Čelanský (zástupce Michala Teplého z BK Havlíčkův Brod): Na základě generální plné moci zastupuju předsedu pana Teplého. Opakoval bych se, už to zde zaznělo. Jednání s Bedřichem Ščerbanem a se zástupci mládeže Dukly Jihlava jsme absolvovali před rokem. Od začátku jsme říkali, že z naší strany je vůle a máme zájem, aby nejlepší hráči hráli nejlepší soutěž, ale pokud možno v regionu, aby nemuseli měnit domácí prostředí. Dneškem vše stvrdíme podpisem.

Miloslav Šimon (SKLH Žďár nad Sázavou): „Spolupráci s Bedřichem Ščerbanem máme třináctiletou. Jen se k ní přikláníme, protože je to dobrá cesta. Ti nejlepší by měli být v jednom týmu a tam vychováváni. Pan hejtman určitě ví, že nám ze Žďáru odešli hráči jako Nečasové, Kautové, Machalové. Někteří jsou zaplaťpánbůh v Americe, ale někteří hrají za Kladno, za Pardubice, za Hradec Králové a tady na Vysočině nejsou. Trošku mě to mrzí, protože bych si mohl zajít za Béďou na Duklu a podívat se na místní odchovance ze Žďáru nad Sázavou, jak šíří jméno Kraje Vysočina. A když už odejdou, aby věděli, odkud přišli.

Radek Procházka (HC Lední medvědi Pelhřimov): Jen bych dodal, že Memorandum navazuje na spolupráci, kterou máme s Duklou Jihlava dlouhodobě a spolupracujeme v mládeži i s Havlíčkovým Brodem. Byli jsme jedni z iniciátorů. Ohledně situace v Pelhřimově, máme zde dva kluby – Lední medvědy a Pumy. Děláme všechno pro to, aby se oba kluby sloučily, ale u kolegů trošku narážíme. Podařilo se nám, že k nám patnáct dětí přestoupilo. U ostatních vím, že se nám rozpadla nějaká kategorie a hráči odešli do Havlíčkova Brodu nebo do Jihlavy. Čas v tomto ukáže.

Jaromír Pytlík (Ice Dragons Telč): „Já jsem velice rád, že toto Memorandum vzniklo. Upraví mezi kluby vzájemné vztahy. Dnes již spolupracujeme téměř se všemi kluby, v minulosti jsme spolupracovali se Žďárem nad Sázavou. Ztrátou extraligy jsme aktivně vstoupili do spolupráce s Duklou Jihlava. Deset hráčů hraje v této době za jihlavskou juniorku, Jihlava nám zase pomáhá s žákovskými kategoriemi. Díky nim budeme hrát obě soutěže starších i mladších žáků. Budeme se snažit, aby spolupráce fungovala výborně.

Lukáš Vlček (HC Lední medvědi Pelhřimov): „O tomto konceptu s Jihlavou i s panem Ščerbanem diskutujeme už více jak rok. Před rokem jsme zkoušeli dát na papír prvotní myšlenky. Doba se výrazně mění a výkonnostní sport je na úbytu. Dnes je to hodně o tom se bavit, ale dělat věci na úrovni je opravdu velmi komplikované. Bez konceptu spolupráce na různých výkonnostních úrovních není možné výkonnostní sport – konkrétně lední hokej – v Kraji Vysočina udržet. Dětí totiž ubývá. Od spolupráce si slibujeme, že nejen že dokážeme lepším jednotlivcům pomoci posouvat se dál do profesionální úrovně. Ale zároveň je to jedna z cest, jak menší kluby a jejich děti udržet u výkonnostního sportu co nejdelší dobu to půjde. A to bez většího propojení a spolupráce nebude možné.

Antonín Micka (sekretář Krajského výkonného výboru Českého hokeje): Doba nazrála. Podobnou spolupráci jsme zkoušeli před dvaceti lety a tehdy se to nijak nepovedlo. Jsem rád, že ke spolupráci nyní došlo.

Memorandum klubů Kraje Vysočina

Autor videa: Tomáš Lysý