10., sobota 24.10.2015
SKLH Žďár nad Sázavou - Sokolov ZNS - SOK
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma – Rašner, Staněk, Pleva, Macky, Smejkal, Procházka, M. Vítek – Prokš, Kaňka, Malec, Kunstmüller, Gregar, Krupka, D. Vítek, Bureš, Střecha, Hron
Sokolov: Hruška – Říha, Truhlář, Binias, Priškin – Kuběna, Račanský, Kašpar, Tvrdek, Jirušek, Krejsa, Trumlář, Pfister, Sýkora
Branky a nahrávky: 4. Vítek D. (Procházka), 13. Malec (Kaňka), 18. Rašner, 27. Střecha (Bureš, Vítek D.), 43. Prokš, 49. Pleva (Hron, Kunstmüller), 54. Střecha (Bureš), 57. Kaňka (Bureš, Kunstmüller), 57. Prokš (Pleva) – 9. Kuběna (Truhlář V.), 40. Kuběna (Račanský, Truhlář V.)
Rozhodčí: Honza – Čuňočka, Klouda
Vyloučení: 2:3 Využití: 0:0 V oslabení: 3:0
Diváci: 538
Střely na branku: 45:17 (14:5, 14:8, 17:4)
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 9:2
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Tak dnes to byla jiná píseň než před týdnem. Žďárští hokejisté v dnešním zápase nabídli fanouškům omluvenku za minulý zpackaný zápas a po kvalitním, bojovném a soustředěném výkonu vyprovodili Baník z Bouchalek debaklem a na dalekou cestu na severozápad republiky jim přibalili devítibrankový náklad.

Na sérii nevydařených zápasů, která vyvrcholila minulým výpraskem od Řisut, reagovalo vedení SKLH několika změnami. Jak jsme již informovali, na střídačku se po boku hlavního trenéra Martina Sobotky postavil Jaroslav Benák, který má na starosti především defenzivu. Do dnešního zápasu již také zasáhly dvě nové útočné posily Marek Prokš a Ondřej Malec, kteří mají střídavé starty z Dukly Jihlava. Nová tvář se objevila i v obraně, kde okusil premiéru v „A“ mužstvu teprve sedmnáctiletý žďárský dorostenec Michal Macky.

Od prvních okamžiků zápasu bylo znát, že to Žďárští s odhodláním zlomit nepříznivou sérii, myslí skutečně vážně. Úvodní tlak byl téměř drtivý a domácí v prvních třech minutách soupeři prakticky nepůjčili puk a úvodní branka na sebe nenechala dlouho čekat. Ve čtvrté minutě vypálil od modré Procházka a jeho střelu šikovně tečoval David Vítek za Hruškova záda – 1:0.

Plameny dál pokračovaly v náporu, ale hosté se již lépe orientovali v obraně a sokolovský brankář Hruška několika výbornými zákroky nedovolil domácím navýšení náskoku. Naopak hosté se v deváté minutě poprvé dostali do vážnější útočné akce a bylo z toho vyrovnání. Po Truhlářově nahrávce vypálil z pravého kruhu Pavel Kuběna, jehož střelu těsně před Slámou tečoval jeden z domácích obránců a puk zaplachtil do sítě – 1:1.

Důležitý zákrok předvedl o minutu později Jiří Sláma, když zneškodnil unik Tvrdka. A ve 13. minutě si domácí vzali své vedení zpět, když se prosadila jedna z čerstvých posil Plamenů. Kaňka vybojoval v útočném pásmu kotouč a přihrál jej k pravému kruhu na Ondřeje Malce který z voleje poslal puk mezi Hruškovy betony 2:1.

V 17. minutě vytasil Sláma další, možná klíčový zákrok, když dokázal rychlým přesunem v brankovišti zneškodnit přečíslení Sokolova dva na jednoho, které zakončoval Jirušek. Důležitost těchto okamžiků ještě zvýraznil o chvíli později obránce Adam Rašner, jenž na útočném výletě předvedl krásnou individuální akci, když v rohu vybojoval kotouč, prokličkoval se až před Hrušku a střelou mezi vyrážečku a beton zvýšil vedení Žďáru na 3:1. Snížit mohli hosté ještě v úplném závěru úvodního dějství po teči Kuběny, která však poslala kotouč těsně nad domácí branku.

Druhou třetinu zvládly Plameny skvěle především po taktické stránce. Výbornou obrannou hrou již ve středním pásmu a důrazným napadáním, nedávali soupeři šanci na snížení skóre a do obranného pásma Žďáru se Baník dostával jen sporadicky. Ve 27. minutě se domácím dokonce podařilo náskok ještě navýšit. Bureš nastřelil puk na branku a Tomáš Střecha jej pohotově prostrčil mezi betony hostujícího gólmana – 4:1.

Nejproduktivnější hráč Plamenů mohl vedení domácích ještě vylepšit ve 33. minutě, ale kotouč skončil na horní tyči sokolovské branky. Přidat další gól se nepodařilo ani Malcovi ve 38. minutě, když dorážel střelu Plevy a puk minul pravou tyč jen o pár centimetrů. A tak když už se zdálo, že do druhé sirény zůstane stav nezměněný, využili Severočeši zaváhání domácích. Pětadvacet sekund před koncem prostřední části hry, se ke kotouči dostal opět kapitán hostí Pavel Kuběna a bez větších potíží jej zasunul za záda bezmocného Slámy – 4:2.

Dramatickou koncovku v závěrečné třetině však hokejisté SKLH rázně odmítli. Ve 43. minutě se prosadila také druhá z ofenzivních posil. Marek Prokš při vlastním oslabení získal za brankou kotouč, vybruslil před Hrušku a zavěsil pod horní tyčku – 5:2. Ve 48. minutě se do brejku dostal hostující Priškin, ale Sláma mu snížení nedovolil a opakovala se znovu situace, kdy krátce po skvělém zákroku žďárského gólmana, jeho spoluhráči skórují.

Tentokrát to byla úžasná akce Kunstmüllera a Hrona, kterou do odkryté klece zakončil Martin Pleva - 6:2. To ale zdaleka nebylo vše. V 53. minutě vyslal Hron krásným lobem za obranu do úniku Kunstmüllera, jenomže tentokrát se Hruška překonat nenechal. O půl minuty později však již znovu lovil puk ze své sítě. Bureš vyhrál buly, dostal se až před branku, Hruška sice puk vyrazil, ale na důraznou dorážku Tomáše Střechy byl již krátký – 7:2. Hosté také vzhledem k nízkému počtu hráčů a vývoji zápasu byli notně zdecimovaní a již se jen snažili zastavit ofenzivní smršť domácích.

Ti však byli při chuti a svého protivníka nijak nešetřili a přidávali další pohledné akce a branky. V 57. minutě to byly hned dvě a obě dokonce opět ve vlastním oslabení. Nejprve Bureš vydoloval kotouč ve vlastním pásmu, proháčkoval se kolem mantinelu, přihrál Michalu Kaňkovi, který se v úniku proti Hruškovi nemýlil a poslal mu kotouč mezi betony – 8:2. Brankový účet zápasu pak uzavřel svým druhým gólem Marek Prokš, jenž po Plevově nahrávce rozvlnil z pravého úhlu podeváté síť sokolovské branky – 9:2. Domácí se snažili ještě pro diváky vyšperkovat zápas dovršením desítky, ale Baník se již dokázal před dvoucifernou porážkou ubránit.

I na tento velmi lichotivý výsledek musí však domácí zapomenout, protože ve středu je čeká jeden z nejtěžších zájezdů sezóny, na led letos vynikajícího Kolína a jak známo, jedna vlaštovka jaro nedělá. Import bodů od Labe k Sázavě by byl sice příjemný, ale upřímně, byl to spíše malý zázrak. Ovšem v příštím domácím zápase, který se na Bouchalkách odehraje příští sobotu, kdy přijede Jablonec nad Nisou, budou Plameny hodně potřebovat potvrdit a zopakovat dnešní výkon dalším bodovým přírůstkem.

Martin Sobotka
Martin Sobotka (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):

„Už před zápasem jsme se snažili kluky tak namotivovat, že dnes už prostě musíme vyhrát a po té sérii porážek už konečně zabodovat, ale na klukách bylo už v tréninku vidět, že to sami chtějí a cítí a bylo to znát i v tom přístupu. Jsem samozřejmě rád, že se to povedlo i když se to nerodilo tak lehce, jak by se teď mohlo zdát. Soupeř, i když přijel se třinácti hráči, tak ze začátku kousal a my jsme tam zase opakovali ty naše chyby. Naštěstí Sokolov to dnes tolik netrestal a my jsme pak utekli na 5:2 a tenhle gól v oslabení to myslím definitivně zlomil, pak už se to víceméně jen dohrálvalo a přidali jsme další góly. Doufám, že to klukům trochu zvedlo sebevědomí i těmi využitými šancemi, ale pořád je před námi spousta tvrdé práce, hlavně v té obranné hře. Věřím, že Jarda Benák na tom s klukama zapracuje a že se ta defenziva konečně trochu zlepší.“

.

Jaromír Carvan (trenér HC Baník Sokolov):

Jaromír Carvan

„Přijeli jsme sem pouze se třinácti hráči, navíc se nám zranil klíčový útočník Kamil Tvrdek, takže jsme dohrávali ve dvanácti. Dnes to byl pro nás trochu smolný zápas a padly nám tam smolné góly. Teď jsme odehráli dvě velmi dobrá utkání, ať už to bylo na Kobře nebo doma s Vrchlabím a dnes jsme si vybrali trochu smůly. Hrajeme to na čtyři obránce a na minimum hráčů, ale nechtěl bych se na to vymlouvat. Samozřejmě ten zápas pro nás dneska nedopadl dobře, ale je jedno jestli prohrajeme 5:2 nebo 9:2, prostě žádné body nemáme. V tom počtu hráčů jsme to dneska neustáli a trochu jsme očekávali, že někde takový zápas přijde a doteď jsme to vždycky nějak ubojovali, ale dnes jsme to neustáli. Kluci bojovali, makali, ale to štěstí jsme dnes neměli, takže proto to dopadlo, tak jak to dopadlo.“