9., sobota 17.10.2015
SKLH Žďár nad Sázavou - Řisuty ZNS - RIS
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma (9.Blažíček) – Staněk, Rašner, Pleva, Vítek M., Smejkal, Procházka – Kuntsmüller, Kaňka, Štěpánek, Bureš, Gregar, Krupka, Vítek D., Hron, Střecha T., Pazourek
Řisuty: Ilašenko – Kužel, Dostál, Babický, Sedláček, Kolařík, Muláček, Bílek, Raclavský – Náprstek, Icos, Slavíček, Záleský, Brém, Fortelka, Čurda, Janeček, Šilhavý, Kalla, Butor, Arnošt
Branky a nahrávky: 12. Kaňka (Kunstmüller, Rašner), 53. Kunstmüller (Kaňka, Staněk), 53. Bureš (Vítek D.) – 7. Brém (Záleský), 9. Slavíček (Kužel, Dostál), 12. Babický (Kalla, Butor), 13. Kos, 22. Náprstek (Slavíček, Kužel), 29. Janeček (Čurda, Kolařík), 36. Záleský (Sedláček), 44. Arnošt (Butor, Kalla), 47. Dostál (Slavíček, Kos)
Rozhodčí: Humpolíček – Lainka, Musil
Vyloučení: 9:8 Využití: 1:2 V oslabení: 0:0
Diváci: 491
Střely na branku: 25:25 (10:9, 4:11, 11:7)
Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:9, 3:9
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Na dnešní zápas budou chtít žďárští hokejisté co nejrychleji zapomenout, ale nebude to snadné. Po katastrofálním výkonu jim Řisuty před vlastními fanoušky uštědřily potupnou porážku 3:9. Blížící se debakl napověděla již první třetina, a ve zbylých dvou ke zlepšení nedošlo.

Úvodní minuty zápasu patřily domácímu celku, ten si vytvořil i několik zajímavých příležitostí, vytěžil přesilovou hru, leč vše bez brankového efektu. Nic tak nenasvědčovalo blížící se blamáži. A tak když hned z první šance hosté skórovali, zdálo se, že nebude problém zápas otočit. V sedmé minutě po „námazu“ žďárského obránce získal kotouč mezi kruhy Tomáš Brém a střelou po ledě překonal Slámu – 0:1.

Ovšem v deváté minutě využili Buldoci svojí první početní výhodu střelou Tobiáše Slavíčka od modré a oprátka se začala utahovat – 0:2. Slámu vystřídal v brance Blažíček a ze hry odstoupil zraněný Štěpánek. Ve 12. minutě, ale Plameny odpověděly stejnou mincí a po Kunstmüllerově a Rašnerově nahrávce, snížil Michal Kaňka na 1:2.

Radost domácích příznivců a naděje na obrat však vzaly za své hned po deseti sekundách, kdy Tomáš Babický vrátil hostům dvoubrankové vedení – 1:3. A za další minutu, po teči Matěje Kose, doskotačil odražený kotouč za Blažíčkova záda – 1:4. To už byla hodně ledová sprcha, ze které se žďárští hokejisté nedokázali vzpamatovat do konce zápasu. Zmatečná hra bez nápadu, bez důrazu a také bez kousku štěstěny, znamenala jen křeč a trápení. Naopak soupeř hrál ve velké pohodě, bez vážnějších chyb a nedával domácím šanci pomýšlet na obrat.

Tento projev pokračoval i ve druhé třetině. Buldoci v jejím úvodu dohrávali přesilovou hru a ve chvíli, kdy vyloučený Kunstmüller naskakoval na led, přiťukl Slavíček kotouč na volného Šimona Náprstka a ten bekhendem zavěsil do poloodkryté branky – 1:5. Ještě před polovinou zápasu již domácí prohrávali 1:6, když Čurda na levém mantinelu našel před bránu si najíždějícího Petr Janečka, který šikovně sklepnul kotouč do sítě. Pokud ještě někdo snad doufal v nějaké zmrtvýchvstání domácího týmu, o jeho iluze jej asi definitivně připravil ve 36. minutě Ivan Záleský, který zvyšoval na 1:7 a Plameny byly zralé na ručník.

Ani druhá přestávka nic nezměnila a závěrečná dvacetiminutovka pokračovala ve stejném duchu. Hosté hrající v obrovské pohodě a s nevšední lehkostí, ostře kontrastovali s trápící se domácí družinou a tak další branky v domácí síti na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve 43. minutě přidal osmý hřebíček do žďárské rakve Daniel Arnošt - 1:8. Domácí mizérii pak dokonal ve 47. minutě Jiří Dostál – 1:9.

Hosté pak přeci jen pod dojmem více než luxusního náskoku poněkud polevili v koncentraci, což umožnilo Plamenům kosmeticky zkorigovat výsledek dvěma brankami v 53. minutě. Nejprve se po Kaňkově nahrávce blafákem prosadil Luboš Kunstmüller - 2:9. Následně David Vítek předal puk na Lukáše Bureše, jenž jako jeden z mála žďárských hokejistů snesl přísnější měřítko, a ten se od bočního mantinelu prokličkoval až před branku a snížil na 3:9. Závěr zápasu si však již hosté ohlídali a rozhodně nepřipustili sebemenší náznak zdramatizování.

Plemeny utrpěly jednu z nejvyšších porážek za posledních několik let a to ještě před vlastními fanoušky, které jejich dnešní výkon rozhodně nenechal chladnými, přestože mnozí z nich dokázali fandit svému týmu až do samého závěru. Udobřit si své příznivce a odčinit dnešní propadák, bude moci Smejkalova parta již za týden, kdy na Bouchalky přijede letos rovněž nevýrazný Baník Sokolov.

Martin Sobotka
Martin Sobotka (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):

„Dnes to byl jeden z nejhorších zápasů za ty čtyři roky,co to trénuju. Dá se říci, že zápas rozhodla první třetina, kdy jsme během šesti minut inkasovali čtyři branky. Ty začátky zápasu se nám nedaří. Je to asi špatnou koncentrací na ta utkání. Není to poprvé, kdy nám to takhle uteklo a budeme to muset nějak řešit. Ty zápasy musíme hrát od začátku úplně jiným stylem. Ale opět to rozhodují individuální chyby, my jsme z prvních pěti gólů soupeři na čtyři sami nahráli. A to se pak s tím těžko něco dělá a nějak dohání. Vzhledem k počtu hráčů a zranění Štěpánka, jsme těžko mohli dělat nějaké zásadní změny v sestavě. O přestávce jsme trochu pomíchali s lajnama, ale hned po nástupu ještě v oslabení jsme dostali na 5:1 a tam si myslím, že se zlomilo definitivně. Teď bezprostředně po zápase se to těžko hodnotí, ale budeme se muset nad tím zamyslet a i s hráči si sednout a promluvit, protože tohle opravdu nejde. Dnes můžu pochválit snad jedině Lukáše Bureše, který odvedl dobrou práci. Mám pocit, že u mnohých z hráčů ten zájem o hru vůbec není, že je jim to jedno, jestli budeme třináctí nebo pátí. Cítím, že tam ta bojovnost a nasazení chybí. Každý by chtěl být jen na tom konci, dát gól, ale udělat něco pro tým, odvádět tvrdou poctivou práci pro mančaft, zabojovat v pásmu, získat puk, rozehrát, důrazně napadat…, to se nikomu nechce. Ale takhle se to nehraje, musíme hrát celá pětka naplno dopředu a naplno dozadu. Jestli tohle se nezlepší a ti kluci to nedokážou, tak bohužel ... Nějaká jména mám a budeme to muset asi nějak doplnit, třeba i mladými kluky ročníku 98, to ať radši hrajou oni. Když to řeknu ze svého pohledu, tak na tohle se dívat nedá a já se na to dívat nechci.“

.

Jan Novotný (trenér HC Řisuty):

„Hodnocení je pro nás samozřejmě příjemné. Je to super, máme tři body od těžkého soupeře a to nás těší. Ale myslím si, že jsme vyhráli zcela zaslouženě, protože jsem byli lepší, přehrávali jsme soupeře... Vyšla nám první třetina, což bylo samozřejmě pro vývoj zápasu důležité. Obával jsem se trochu druhé třetiny, protože vím, že domácí jsou šikovní, tak jsem měl strach, aby nám tam nepadl nějaký blbý gól. Varoval jsem kluky, aby nefaulovali, protože přesilovky Žďár taky hraje dobře. To se nám podařilo a tím, že jsme tu druhou třetinu nedostali gól a ještě jsme naopak přidali další branky, tak to rozhodlo o výsledku. Třetí třetina už byla jen formalita.“