8., středa 17.10.2012
Lední medvědi Pelhřimov - SKLH Žďár nad Sázavou PEL - ZNS
Lední medvědi Pelhřimov: Čekal - Adam, Posmyk, Veselý, Beneš, Dominik Kasalý - Plachý, Tecl, Bezděk - Kubát, Martin Hadrava, Hrbatý - Marek Hadrava, Votápek, Filip Kasalý
SKLH Žďár nad Sázavou: Opršal - Kolda, Beneš, Smejkal, Pleva, Staněk, Střecha - Kaňka, Vítek, Kunstmüller, Dítě, Ježek, Hron, Man, Plachý, Březina
Branky a nahrávky: 3. Kasalý (Beneš), 32. Hadrava (Hrbatý) - 5. Dítě (Beneš, Březina), 23. Kunstmüller (Plachý, Střecha), 26. Staněk (Kaňka, Plachý), 30. Beneš (Ježek, Man), 42. Plachý (Hron), 45. Pleva, 54. Dítě (Kunstmüller)
Rozhodčí: Held - Měkýš, Pospíšil Vyloučení: 6:3 Využití: 1:1 V oslabení: 0:0
Diváci: 336 Střely na branku: 26:42 (11:12, 8:19, 7:11)
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:4, 2:4, 2:7
P E L H Ř I M O V – Žďárské Plameny navnaděné nedělní vysokou výhrou nad Moravskými Budějovicemi, cestovaly dnes k dalšímu krajskému derby do města rekordů a kuriozit. A skutečně se dnes v Pelhřimově jeden rekord přepisoval. Žďár vyhrál na ledě Spartaku historicky nejvyšším rozdílem. Ve vyrovnané první třetině však jednoznačnému výsledku nic nenasvědčovalo. Prostřední část hry však již patřila plně hostům a v závěrečné pak svůj triumf dokonali. Po měsíční nemoci vedl svůj tým poprvé do zápasu opět kapitán Jiří Plachý a hned si připsal tři kanadské body za branku a dvě asistence.

Ilustrační foto: Veronika Marková

V týmu žďárských Plamenů došlo před zápasem ke střídání na marodce. Do Pelhřimova neodcestoval Dan Kotlík, který měl po včerejším tréninku potíže s třísly a podle prvních informací si vyžádají až několikatýdenní pauzu. Naopak do sestavy se vrátil kapitán Plachý, Jan Kočan a Patrik Slavík. Poslední dva jmenovaní však zatím v roli náhradníků. Kaňkova střevní indispozice neměla naštěstí nějak komplikovaný průběh a tak byl již do dnešního duelu také připraven.

Poté, co si oba soupeři v úvodu zápasu vyměnili vizitky, tedy po jedné zajímavé šanci na každé straně, přišel první ostrý zásah. Skóre derby Vysočiny otevřel domácí Spartak z hole Filipa Kasalého, který Opršala propálil střelou z otočky v pravém kruhu – 1:0. Radost nevelkého počtu domácích příznivců však trvala přesně půl druhé minuty.

Po nahrávkách Březiny a Beneše doputoval kotouč mezi kruhy, odkud Jiří Dítě přesně umístil střelu do sítě – 1:1. Spartakovci se však nadále drali o získání vedení zpět. Pomohly jim i dvě přesilovky krátce po sobě kolem poloviny prvního dějství. V těchto chvílích se opět vyznamenával Petr Opršal a odolával i řadě dalších velkých šancí domácího celku.

Žďárští si také chvílemi dokázali vytvořit tlak a nějaké příležitosti, avšak ty pelhřimovské byly o poznání nebezpečnější. Proto když po dvaceti minutách odcházeli hráči do kabin za nerozhodného stavu, spokojenější s průběžným výsledkem byli hosté. Spokojeností z předvedené hry však neoplýval kouč Plamenů Sobotka a o přestávce měl svým svěřencům hodně co říct.

A přineslo to své ovoce. Do druhé periody nastoupily Plameny se zařazeným vyšším rychlostním stupněm. Zlepšeným pohybem a bruslením Žďárští brzy získali režii zápasu pod svoji kontrolu. Herní převaha se záhy začala projevovat i na ukazateli skóre.

Ve 23. minutě otočil stav duelu na stranu hostů Luboš Kunstmüller, který si po nahrávkách Střechy a Plachého šikovně položil Čekala a zasunul kotouč do odkryté brány – 1:2. O tři minuty později předvedla nádhernou útočnou akci Kaňkova formace. Ten si vyměnil kotouč s Kunstmüllerem a pak přihrál puk mezi kruhy, kam si z druhé vlny najížděl Pavel Staněk, jenž nekompromisně propálil domácího brankáře – 1:3.

Ještě před polovinou utkání přidaly Plameny další pojistku svého vedení, když využili přesilovou hru. Po nahrávkách Mana a Ježka získal kotouč Petr Beneš, najel si před branku a umístil svoji střelu švihem pod horní tyčku – 1:4. Ve 32. minutě dostali domácí početní výhodu a skupinka hostujících fanoušků v euforii žádala gól ve čtyřech.

Hokejisté se jim snažili přání vyplnit a vyrazili kupředu více než bylo zdrávo. Domácí toho využili k přečíslení a Martin Hadrava z levého křídla zamířil přesně k protilehlé tyči a kontaktní brankou vykřesal Spartaku naději na zvrat – 2:4.

Hned vzápětí mohl vrátit Žďáru luxusní tříbrankový náskok Kunstmüller, ale v brejku byl faulován a trefil pouze pravou spojnici tyček. Následovalo několik dalších šancí, přičemž nejméně dvě z nich lze označit přívlastkem vyložené.

Především přečíslení Kaňky s Plachým mělo zjevně gólové parametry, ale zde vytasil parádní zákrok betonem Jan Čekal. Snížení oživilo naděje domácích a ti se pomalu začali vzpamatovávat z tříbrankového šoku. V závěru prostřední třetiny několikrát zahrozili, ale vždy narazili na bezchybného Opršala.

Do závěrečné třetiny nastoupil Spartak s jasným cílem rychle začít umazávat náskok hostů. Tyto snahy však hned ve druhé minutě utnul důležitou brankou kapitán Plamenů Jiří Plachý, který střelou nad Číhalův beton zužitkoval Hronovo zavezení kotouče a jeho přihrávku před branku – 2:5.

Tento gól definitivně zlomil odpor domácího týmu a přišly dlouhé pasáže, kdy hosté omítali půjčit Spartaku puk. Hosté se snažili především držet kotouč na svých holích a předejít jakémukoli zdramatizování zápasu. Do určitých šancí se sice dostávali, ale nehnali se do bezhlavého útočení a střelby za každou cenu.

Výjimkou byla nenápadná střela švihem od modré, kterou v polovině závěrečné třetiny vyslal Martin Pleva a ta k překvapení všech zapadla za Čekalova záda – 2:6. V posledních dvou zápasech vždy autor úvodní branky také uzavřel střeleckou listinu. Jiří Dítě, který po Kunstmüllerově nahrávce posedmé rozvlnil síť pelhřimovské branky – 2:7. Pak se již zápas pouze dohrával a na zdecimovaných Spartakovcích bylo znát, že si již jen přejí, aby byl konec.

Naopak hosté si po závěrečné siréně vychutnali děkovačku skupiny svých příznivců, kteří je po celý zápas vytrvale povzbuzovali. Další tříbodovou výhrou se SKLH posunul již na čtvrtou příčku tabulky. Sobotkovu squadru však čeká v neděli těžká zkouška. Na Bouchalky přijede vedoucí tým tabulky Drtiči z Hodonína. Ovšem na tohoto soupeře Plameny umí…

„První třetinu jsme trochu zaspali. Stalo se to, před čím jsem varoval, abychom nepokračovali ve výkonu z poslední třetiny v neděli proti Moravským Budějovicím. No a v první třetině nás Pelhřimov přehrával a musím poděkovat brankáři Opršalovi. To, že to bylo 1:1, byl pro nás dar z nebes. O přestávce jsme si to ale vyříkali a řekli jsme si, že to teď musí být stejně jako v neděli první dvě třetiny a to se povedlo. Důležité bylo, že jsme zlepšili pohyb, protože právě pohybem nás soupeř v první třetině přehrával. Zlepšili jsme i kombinaci a přihrávku a bylo to vidět. Mančaft hrál s chutí a takhle to kluci dotáhli a já jim za to děkuji. Rozhodně jsme moc rádi za body na ledě tak těžkého soupeře jako je Pelhřimov.“

Martin Meloun (trenér Spartak Pelhřimov):

Martin Meloun
„Zápasy doma a venku jsou jako noc a den. Nevím čím to je, jestli nás něco svazuje… opravdu nevím… Nemůžeme se doma prosadit, nemůžeme dát góly a hrozné góly dostáváme. Dnes rozhodlo to, že soupeř byl hladovější po gólech než my. Na šance to bylo, dá se říci vyrovnané, alespoň ze začátku. Pak už nás přehrávali jasně, protože za stavu 5:2 už je to o něčem jiném.“