Momenty play-off

Zveřejněno 27.04.2014 | mk
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Více než měsíc uplynulo od chvíle, kdy žďárské Plameny po prohraném zápase posledního kola play-off v Sokolově ukončily sezónu. Během vyřazovacích bojů absolvovali žďárští hokejisté tři série proti třem soupeřům. V prvních dvou uspěli, v té třetí již narazili na silnější Baník. Každá série má obvykle určité své zlomové okamžiky a důležité chvíle, které rozhodují o vítězi a kde se tzv. láme chleba. My jsme se s odstupem pokusili najít tyto „momenty play-off“ v letošních třech sériích. Zároveň připojujeme statistické ohlédnutí v číslech, jak za play-off, tak za celou uplynulou sezónou.

Osmifinále – v krizové chvíli pomohl nejlepší hráč Děčína

Do prvního kola play-off vstupovaly Plameny po čtvrté příčce v základní části proti třináctému Děčínu v roli favorita. Ale hned první utkání ukázalo, že naplnění této role a postup do čtvrtfinále nebude tak snadné, jak se mohlo zdát.

Severočeši zaskočili Sobotkův výběr vynikající defenzivou podpořenou takřka nepřekonatelným brankářem Volkem. Po dvou třetinách domácí prohrávali již 0:3 a kouzlo děčínského fantoma Volkeho odčaroval až ve 45. minutě Říha. Pět minut před koncem snížil ještě Man na 2:3, ale na vyrovnání již Plameny nedosáhly.

Do dalekého Děčína cestovali žďárští hokejisté za nepříznivého stavu série 0:1 a pod psychickým tlakem s vědomím „že musí“, protože dvouzápasová ztráta už by se obracela jen velmi těžko. A ani u Labe se pro hráče z Vysočiny zápas nevyvíjel vůbec dobře. Domácí vedli po dvou třetinách 1:0 a byli blízko druhému vítězství. Na Plameny čekal těžký úkol, zvrátit stav na ledě výborně bránícího soupeře a nejméně dvakrát překonat fantastického Volkeho.

Ve třetí třetině však můžeme najít zlomové okamžiky série. Paradoxně se na nich značnou měrou podílel nejlepší hráč Děčína Michal Oliverius. Právě tento hráč totiž seděl na trestné lavici při obou brankách znamenajících obrat ve skóre. Nejprve ve 42. minutě Pavel Staněk ranou od modré vyrovnával a o čtyři minuty později dokončil obrat Jiří Man. Vítězství SKLH pak potvrdil trefou do opuštěné branky Petr Beneš, při power-play soupeře.

Další vývoj série již Plameny zvládly a po dvou výhrách na vlastním ledě slavily postup do čtvrtfinále. Ale je dost pravděpodobné, že bez obratu druhého zápasu ve třetí třetině by se žďárští fanoušci z postupu neradovali.

Čtvrtfinále – infarktový závěr zápasu ve Vrchlabí

Čtvrtfinálová série proti Vrchlabí byla naopak oproti očekávání na první pohled o dost snadnější. Ale zdání někdy klame. Výsledek prvního zápasu (7:2) sice vypadal jednoznačně, ale do vedení šel soupeř a měl další dvě tutovky, takže to mohlo vypadat podobně jako v prvním zápase proti Děčínu. Zde výrazně Plameny podržel gólman Jiří Sláma. Žďár však včas zlepšil hru a otočil stav zápasu a postupně navýšil skóre.

Pak ale čekala Sobotkův celek cesta do Krkonoš a před hodně zaplněným stadionem přetěžký zápas. Žďárští šli sice do vedení, ale domácí třemi brankami v prostřední části otočili na 3:1. Na to reagoval kouč SKLH oddechovým časem, což se mu vyplatilo a vzápětí Dan Kotlík snížil. Ale i tak si Horálé nesli do třetí třetiny vedení 3:2.

A tak zásadním způsobem ovlivnila vývoj série opět třetí třetina druhého zápasu (resp. prodloužení). Nejprve v jejím úvodu Lukáš Krupka vyrovnal, ale ve 47. opět strhnul vedení na stranu Vrchlabí Patrik Fořt. Jenomže za tři minuty vyrovnal Jiří Dítě.

A pak to přišlo – zlomové okamžiky. Dvě a půl minuty před třetí sirénou za nerozhodného stavu fauloval opět jeden z nejlepších hráčů soupeře Patrik Fořt. Po osmdesáti sekundách vyhodil Kolář kotouč ze hřiště a Plameny získaly ideální příležitost strhnout definitivně vedení na svoji stranu díky dvojnásobné přesilovce.

Jenomže místo vítězné branky vyrobili Žďárští hrubku na modré a na Slámu se řítil zkušený Martin Filip. Jiří Sláma však tento rozhodující moment zvládl a obrovskou šanci opory Horalů zlikvidoval. Zápas tak dospěl do prodloužení, které pak rozhodl pro žďárské barvy Michal Kaňka.

Plameny si pak s Vrchlabím poradily i ve třetím zápase a postoupily do závěrečného kola play-off. Ale právě vítězství ve druhém zápase na ledě soupeře, bylo tím klíčovým krokem.

Semifinále – nevyužité šance zmařily návrat série na Bouchalky

Do semifinále již Žďárští nešli v roli favorita a na postup do baráže o první ligu byl hlavní kandidát soupeř, kterým byl suverén základní části Sokolov, který i dosavadními koly play-off procházel jako nůž máslem a měl v zádech neuvěřitelných 21 výher v řadě.

Sokolov vyhrál sérii poměrně jednoznačně 3:0 na zápasy a hledat zlomový okamžik již není tak úplně jednoznačné. Ale přesto můžeme takové chvíle najít.

I v tomto případě jsme zlomové chvíle našli ve druhém zápase série, ale tentokrát již v první třetině. Do zápasu vstoupil Sobotkův celek výborně a po několika předešlých šancích využil přesilovku ve 13. minutě kapitán Jiří Plachý a poslal Plameny do vedení. Žďár byl v tu dobu lepším a aktivnějším týmem, tlačil Sokolov a vytvářel si další velké šance.

Beneš v 17. minutě minul odkrytou branku a krátce na to dostali domácí téměř minutovou přesilovku pět na tři. Jenomže žádnou z těchto šancí již nedokázali Sobotkovi svěřenci využít a naopak v samotném závěru úvodní dvacetiminutovky po chybě Žďáru v rozehrávce vyrovnal Bauer. Hosté pak již utkání zvládli a dotáhli k vítězství (2:4).

Pokud by se podařilo Plamenům v úvodní třetině využít svůj tlak, proměnit ještě nějaké šance a skóre navýšit o jednu nebo dvě branky, trochu tím soupeře znejistit, narušit jeho klid a strojovou přesnost, byla by velká šance dotáhnout tento zápas do vítězného konce a srovnat stav série.

Netvrdíme, že i kdyby to vyšlo, byl by průběh opačný a znamenalo by to postup Žďáru nebo že zrovna tyto chvíle rozhodly o prohře celé série. Ale alespoň ještě jeden zápas na Bouchalkách by to mohlo přinést a fantastičtí žďárští fanoušci by si jej rozhodně zasloužili.

Tolik naše ohlédnutí za klíčovými okamžiky play-off. Souhlasíte nebo máte jiný názor? Utkvěly Vám v paměti jiné rozhodující chvíle? Diskutujte s námi o tom na diskusním fóru nebo na facebooku.