Zveřejněno 16.02.2013 | jk, mk
HC Moravské Budějovice 2019 SKLH Žďár nad Sázavou
34., neděle 17.2.2013 17:00
HC Moravské Budějovice 2019 - SKLH Žďár nad Sázavou MBU - ZNS
M O R A V S K É   B U D Ě J O V I C E – Předposlední víkend před startem vyřazovacích bojů přinese již 34 dějství druhé ligy. V týdnu odpočívající Moravské Budějovice přivítají v regionálním derby na svém kluzišti žďárské Plameny, které mají teď hodně nabitý program. V minulém kole zvládly souboj o stříbrnou pozici a tu teď jedou potvrdit na jih Vysočiny. Ale také Žihadla se zbavila pronásledovatele od Vajgaru a řítí se hned ve své premiérové účasti v centrální divizi do jeho závěrečné vyřazovací části, k úplné jistotě jim chybí jediný bod. A po dvou výhrách v posledních třech zápasech mají na co navazovat.
Po vynikajícím vstupu do druholigové soutěže, se nováček centrální divize propadl na pomezí boje o elitní osmičku. Na osmém místě má náskok na svého největšího konkurenta z Jindřichova Hradce šest bodů. Úspěch ve nedělním klání nad aktuálně druhými Plameny, by znamenal definitivní jistotu účasti v play-off. Po sobotní prohře Vajgaru, jim dokonce stačí získat alespoň jeden bod.

V letošním ročníku přibyl do vysočinské rodiny další tým. Po Chotěboři, Pelhřimovu a Žďáru nad Sázavou vstoupil do své premiérové sezóny ve třetí nejvyšší hokejové soutěži klub z Moravských Budějovic, který si také v první čtvrtině soutěže nevedl vůbec špatně. Hned v úvodním klání smetl Vajgar 9:5, a poté těsně porazil v derby Pelhřimov 2:1. Dokonce si na chvíli vyzkoušel roli lídra soutěže. Ovšem v následném souboji o první příčku podlehl Hodonínu 6:4 a začal se postupně propadat tabulkou.

Také v historicky prvním soutěžním duelu s Plameny předvedli svěřenci Rudolfa Cakla bojovný výkon, který však na Bouchalkách k bodům nestačil. A téměř po první třetině (4:0) bylo po zápase. Ten nakonec skončil mírnějším rozdílem 6:3. Vše výstižně shrnul po zápase hostující trenér: „Dnešní utkání rozhodla první třetina a produktivita domácích. Podle našich statistik vystřelili šestkrát na bránu a čtyřikrát jim to tam padlo. My jsme měli patnáct střel a třetina skončila 4:0.”

Do poloviny soutěže se však ještě tým z jihu Vysočiny držel v kontaktu se středem tabulky, ale opět nestačil na rozjetý Žďár ani na vlastním ledě, kde po vyrovnaných třetinách podlehl 2:4. Kvality nováčka ocenil i vítěz duelu Martin Sobotka: „Myslím, že jsme měli dnes i štěstí. Rozhodně jsem za tři body strašně rád, ale musím uznat, že Budějovice by si dnes bod zasloužily.“

Zlom nastal pro Žihadla ve 25. kole, kdy definitivně opustila umístění okolo šestého místa a zapojila se do boje o holý postup do vyřazovacích bojů. Právě v derby s nejlepším týmem Vysočiny v probíhajícím ročníku. Žďárské Bouchalky viděly pohodový zápas místního celku, který nakonec vyústil v dramatický závěr se šťastným koncem. Moravské Budějovice odjely po výsledku 5:4 s prázdnou.

Obrat z říše snů, který se kouči Caklovi málem podařil, okomentoval jeho strůjce: „Před poslední třetinou jsme si v kabině něco řekli a kluci to začali perfektně plnit a podařilo se nám snížit, pak nám pomohla přesilovka a bylo to 5:3, 5:4. V těch posledních šancích v závěru nám chybělo trochu štěstí a mohli jsme i srovnat, ale domácí si zasloužili vyhrát.“

Pak následovalo série šesti proher v řadě, které znamenaly aktuální soupeření s Vajgarem, kterému se však také příliš nedařilo a nedokázal využít slabšího období Žihadel. Ta se chytla až v zápase s Nymburkem (2:4) a dala tak zapomenout na první měsíc v novém roce, kdy nezískala ani bod.

Domácí spoléhají především na propracovanou defenzívu (127), která se řadí v centrální divizi do středu tabulky. Ovšem značná mezera tkví v útočné fázi (97). Méně branek nastřílela už pouze beznadějně poslední Chotěboř, a ještě k tomu pouze o jediný přesný zásah.

V kádru nováčka z Moravských Budějovic najdeme gólmana Romana Bošku (87,09% úspěšnosti), který má velký podíl na hodnocení obrany svého týmu. V poslední době dostává hodně prostoru jihlavský Jiří Šťastný s téměř 90ti procentní úspěšností. Z hráčů v poli zaujímá místo lídra klubové produktivity a také nejlepšího střelce týmu Petr Zahradník (12+13), kterého zdatně doplňují Roman Barták (8+13) s Lukášem Sobotkou (8+9).

Těsně před koncem přestupního termínu získal Rudolf Cakl do svého týmu další dvě posily z jihlavské Dukly. Hostování mají vyřízené útočníci Martin Kuřítko a Adam Pometlo, který již nastoupil ve dvou zápasech a vstřelil dvě branky.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
7. kolo, 14.10.2012
SKLH Žďár nad Sázavou – HC Moravské Budějovice 2005 6:3 (4:0, 2:0, 0:3)

16. kolo 25.11.2012
HC Moravské Budějovice – SKLH Žďár nad Sázavou 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

25. kolo 6.1.2013
SKLH Žďár nad Sázavou – HC Moravské Budějovice 2005 5:4 (1:0, 3:1, 1:3)

Kompletní program 34.kola:
Sobota 16.2.2013
SHK Hodonín – HC Chotěboř 17:00 (7:4, 9:3, 8:2)
VSK Technika Brno – TJ SC Kolín 17:00 (4:2, 8:3, 0:4)
KLH Vajgar Jindřichův Hradec – NED Hockey Nymburk 18:00 (2:3, 4:5, 0:7)
Neděle 17.2.2013 v 17:00
HC Moravské Budějovice 2005 – SKLH Žďár nad Sázavou (3:6, 2:4, 4:5)
Středa 20.2.2013 v 18:00
Spartak Pelhřimov – HC Lvi Břeclav (5:3, 4:1, 3:10)

33. kolo Břeclav – Moravské Budějovice 6:3

Utkání vypukne v útrobách zimního stadionu v Komenského sadech v Moravských Budějovicích v neděli 17. února v 17:00. Pokud se nebudete moci účastnit derby osobně, bude pro Vás připraven onlajn přenos přímo z místa dění.