SKLH Žďár nad Sázavou Jindřichův Hradec
29., středa 19.1.2011
SKLH Žďár nad Sázavou - Jindřichův Hradec ZNS - JHR
SKLH Žďár nad Sázavou: Babkovič - Doležal (A), Koželuh, Beneš, Pleva, Souček, Smejkal, Šír, Heřmanský - Sobotka M. (A), Plachý (C), Kunstmüller, Vránek, Štěpánek, Bukáček, Dítě, Sobotka R., Havelka, Dobiáš, Hron, Man
Jindřichův Hradec: Kubeš, 38 - 40 Krásný - Mikš, Chmel, Dvořák Mi., Hájek, Tupý, Heršálek, Sýbek, Mazanec J., Dvořák Ma., Hofmeister, Bula, Skokan, Mazanec D., Mařík, Maryška, Kupec, Stejskal, Milotinský
Branky a nahrávky: 3. Sobotka M. (Koželuh), 8. Sobotka M. (Doležal, Vránek), 19. Sobotka M. (Vránek, Plachý), 20. Bukáček (Man), 29. Bukáček (Man, Dítě), 38. Havelka (Man, Bukáček), 39. Pleva (Hron) - 11. Mazanec D. (Milotinský), 19. Skokan (Mazanec D., Mikš), 25. Stejskal (Mařík), 37. Tupý (Skokan, Mařík), 43. Milotinský (Mazanec D.), 57. Tupý (Mařík, Mazanec D.) Rozhodčí: Kareš - Maštalíř, Šmika
Vyloučení: 7:6 navíc Sobotka, Dítě (oba ZNS), Mazanec (JHR) 10 min. OT
Využití: 1:2 V oslabení: 0:0
Diváci: 588 Střely na branku: 33:34 Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4,7:4, 7:6
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Další nevídaný zážitek připravili šesti stovkám diváků, dnes večer hokejisté na Žďárských Bouchalkách. Vynikající hokej z obou stran hraný ve fantastické atmosféře, okořeněný třinácti brankami musel fanoušky nadchnout, obzvláště když se v jeho závěru radovaly domácí Plameny. Jedinou kaňkou na průběhu utkání, byl výkon rozhodčího, jenž vypjatý zápas jen těžko zvládal. Žďár po celé utkání vedl, jednu chvíli dokonce již o tři branky, ale hosté z Jindřichova Hradce, vytrvale dotahovali manko, ale nakonec se jim to nepodařilo. Skóre se zastavilo až na stavu 7:6 a Plameny si připsaly potřetí v řadě tři body a stoprocentně využily výhody domácího prostředí posledních tří zápasů. Značnou měrou se o dnešní triumf zasloužili Martin Sobotka, který dokázal zkompletovat hattrick již v průběhu úvodní třetiny a Miroslav Bukáček, jenž skóroval dvakrát ve druhé části hry.

Aktualizováno: ohlasy trenérů

Začátek zápasu byl ve znamení úvodního náporu domácích, kteří drželi Vajgar na jeho polovině. Vysoká aktivita, se Plamenům vyplatila již po necelých třech minutách, když Aleš Koželuh vyslal z vlastního obranného pásma přesnou přihrávku na útočnou modrou, kam si nabruslil Martin Sobotka a v brejku nedal Kubešovi šanci. Domácí tlak nezastavila ani první přesilovka Vajgaru, při které se prakticky nedostal k vážnějšímu ohrožení žďárské branky, naopak v dobré příležitosti se ocitli Beneš s Manem, ale své přečíslení nezakončili dobře. S několika dalšími šancemi Žďáru si již Kubeš dokázal poradit, ale hráči Vajgaru nebyli sto se vymanit z plamenného sevření. V polovině osmé minuty však Kubeš kapituloval podruhé. V závěru přesilové hry se po asistenci Tomáše Doležala a Jakuba Vránka, ve skrumáži před hradeckou brankou prosadil podruhé Martin Sobotka.

O minutu později již zahrozili také hosté a pak ještě dvakrát v krátkém časovém sledu. Nejprve se do brejku dostal Jakub Hofmeister a pokoušel se prosadit mezi gólmanovými betony, které však Babkovič včas sklapnul. Následně se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho, ale žďárský brankář se bleskově přesunul a zakončení dobře sehrané kombinace skončilo v jeho hbité lapačce. Třetí šanci na snížení promarnil Aleš Skokan, který rovněž vystartoval do úniku, ale Babkovič bezpečně udržel kotouč na svém betonu u pravé tyčky. Když hostující útočníci nedokázali překonat skvělého Babkoviče tutovými šancemi, zkusili to nenápadněji. David Mazanec odjížděl střídat a téměř od červené čáry nahodil kotouč na žďárskou branku a Bouchalky oněměly překvapením, dokonce ani rozhodčí chvíli nevěřil, že je puk v brance a jel se zblízka přesvědčit, že tomu tak skutečně je. Peter Babkovič však ukázal ledový klid a nenechal se lacinou brankou rozhodit, protože hned vzápětí musel čelit další nebezpečné střele Marka Dvořáka, který dostal od spoluhráče u mantinelu výbornou přihrávku mezi kruhy.

Další minuty byly ve znamení přesilových her, které však nepřinesly příliš vzruchu. Naopak za poslední dvě minuty úvodní třetiny, se událo více, než mnohdy za celých dvacet minut. Nejprve Babkovič vytáhl opět hbitou lapačku proti skvěle tečované střele hostů, která již směřovala do sítě. V polovině devatenácté minuty zkompletoval hattrick Martin Sobotka, když po přihrávkách Jakuba Vránka a Jiřího Plachého před Kubešem zasekl kotouč a zasunul jej za jeho záda. Uběhlo pouhých dvacet sedm sekund a Vajgar znovu snížil. Aleš Skokan se prosadil v útočném pásmu, položil si Babkoviče a mezi jeho betonem a tyčkou přesně našel mezeru, kterou poslal puk do žďárské branky. To však stále nebylo vše a necelou půlminutu před první sirénou vrátil Plamenům dvoubrankové vedení Miroslav Bukáček, který po přihrávce Jiřího Mana počtvrté překonal Kubeše.

Hned v úvodu prostřední části měli hosté díky přesilovce šanci na opětovné snížení, ale domácí ji sehráli velice zkušeně a nepustili hosty do vážnější šance. V pětadvacáté minutě se však již Jihočeši prosadili a Vladimír Stejskal po přihrávce Martina Maříka, dostal Vajgar na dostřel jediné branky. O minutu později si Jiří Man ze strany vybruslil až před Kubeše, čímž se šikovně zbavil obránce, ale z výborné střelecké pozice nepřekonal hradeckého gólmana, který udržel puk v podpaží. Za další minutu Kubeš opět výborně pokryl pohotovou střelu „z první“ Ugo Dobiáše ze stejné pozice.

V polovině zápasu však žďárští přeci jen Kubeše překonali, ovšem s tímhle nemohl nic dělat, neboť domácí útočná formace předvedla naprosto famózní kombinační koncert na jeden dotek, který se snad musel líbit i několika hostujícím fanouškům. Jiří Man nahrál z křídla na Jiřího Dítěte v mezikruží, ten mu hned z první vrátil a Man taktéž bez přípravy přiťukl na opačnou stranu, kde již číhal Miroslav Bukáček, který hned z první tento biliár zakončil do poloodkryté brány. Ještě ve třicáté minutě stíhal Martin Sobotka prchajícího Kupce, kterého přetáhl hokejkou přes ruce, což hlavní rozhodčí nějak přehlédl. Nicméně po přerušení hry a upozornění od čárového, putoval Sobotka na trestnou lavici. V početní výhodě rozpoutali hosté velký závar před Babkovičovou brankou, ale puk neskončil v brance, ale někde pod hradbou těl.

Během této situace srazil Tomáš Tupý Jiřího Dítěte na gólmana (viz foto), což opět sudí nějak přehlédl. Po přerušení hry se Jiří Dítě dožadoval u sudího Kareše vyloučení tak vehementně, až se ho skutečně dočkal. K jeho velké nevoli, však místo útočníka putoval za „katr“ on sám na deset minut. Začínalo se přiostřovat a oproti velmi přísně posuzované první třetině, byl najednou metr rozhodčího o hodně volnější, což vnášelo do hry zbytečné emoce a vypětí. Ve vlastním oslabení se dostali také domácí do šance v situaci dva na jednoho, ale vracející se obránce nedovolil plnohodnotné zakončení. Ke kuriózní situaci došlo ve třicáté druhé minutě, kdy desetiminutový trest dostal také Martin Sobotka, který v tu dobu ještě seděl na trestné lavici, za údajnou provokaci v podobě klepání na sklo. Ve třicáté třetí minutě vyšly Plameny lépe ze souboje ve středním pásmu a řítili se ve dvou na jednoho hostujícího obránce, ale ani toto přečíslení neproměnili.

Snižující brance Vajgaru předcházela ještě šance Michaela Dvořáka, jehož střelu Babkovič pokryl. O minutu později po přihrávkách Aleše Skokana a Martina Maříka již na trefu Tomáše Tupého při přesilovce nedosáhl. Ovšem také druhá perioda přinesla divoký závěr a také tentokrát z něj lépe vyšli domácí. Hra v obranném pásmu se přesunula hodně ke straně, kam se nechali vytáhnout všichni hradečtí hráči, stejně jako jejich brankář. Po přihrávce a střele Jiřího Mana a Miroslava Bukáčka, se puk odrazil na vrchol protilehlého kruhu, kde byl úplně volný Pavel Havelka a dobře mířenou střelou zavěsil do odkryté části hradecké branky. To již Tomáš Kubeš neunesl a vystartoval nejen na střídačku, ale rovnou do kabiny. Do branky Vajgaru se postavil mladý Daniel Krásný. Ovšem než si stihnul sáhnout na puk, lovil jej i on z branky. Od mantinelu našel Josef Hron parádně mezi kruhy Martina Plevu, který bez přípravy vypálil do horního rohu branky.

Do třetí třetiny nastupovali domácí s tříbrankovým vedením a hosté zpátky s Kubešem v brance. Hned od úvodu se Vajgar snažil o smazání manka. První krok se jim podařil ve čtyřicáté třetí minutě. Michal Milotinský dostal přihrávku od Davida Mazance a vyrazil na žďárskou branku. Domácí obránce jej s vypětím všech sil ještě vytlačil do relativně bezpečného úhlu až téměř k mantinelu, hostující kanonýr však ještě dokázal vystřelit a podruhé nachytal Babkoviče v nedbalkách. Za minutu Heršálek zranil vysokou holí Dobiáše a vyfasoval dvojnásobný trest. Domácí s dlouhou přesilovkou nenaložili příliš ofenzivně a hráli spíše na jistotu a šetřili čas, takže za celé čtyři minuty téměř nepůjčili soupeři kotouč, ale do slibnější šance se dostali až v jejím závěru, kdy zazvonila tyčka Kubešovy branky.

V jedenapadesáté minutě již opět Babkovič podržel svůj tým, když nejprve kryl nebezpečnou střelu a následně o zlomek sekundy dřív vypíchl puk před holí dojíždějícího soupeře, jenž by jistojistě zavěsil do prázdné branky. Další minuty byly ve znamení snahy Jihočechů o další snížení dvoubrankové ztráty, ale domácí velmi dobře pokrývali střední pásmo a soupeře nepouštěli do vážnějšího ohrožení. Dobře zvolenou taktickou hrou se ani nějak zvlášť nehrnuli do bezhlavého útočení, ale pokud se dostali do útočného pásma, volili spíše jistotu a získávání času namísto střelby. Zvýšení nadějí přinesla hostům šestapadesátá minuta a s ní poněkud přísné vyloučení domácího Mana. Vajgar vycítil šanci a sevřel domácí v obranném pásmu. Babkovič opět musel vytáhnout pár bravurních zákroků, ale na střelu Tomáše Tupého, byl již krátký.

Do konce třetího dějství chybělo tři a půl minuty a hosté potřebovali vstřelit ještě alespoň jednu branku na vyrovnání, což se jim mohlo podařit po půl minutě, ale Babkovič opět skvěle udržel u své levé tyče puk v bezpečí. Necelé dvě minuty před koncem si vyžádala hostující střídačka oddechový čas. Boj ve středním pásmu o průnik před Babkoviče domácí zvládli a žďárský hráč vyhodil kotouč ještě dobrý metr před červenou čárou, ale k překvapení všech, včetně řady domácích příznivců se čároví rozhodli icing nepískat. To natolik rozlítilo Davida Mazance, že si neodpustil nějakou invektivu směrem k arbitrům, což se neobešlo bez následku v podobě desetiminutového osobního trestu.

Po pár sekundách se již zakázané uvolnění pískalo a tak díky získanému útočnému pásmu mohli hosté vyrazit do boje v šesti bez brankáře. Nepodařilo se jim však vyhrát buly a naopak domácí mohli definitivně zápas rozhodnout. Luboš Kunstmüller byl však vytlačen do těžkého úhlu odkud opuštěnou klec netrefil. Hradečtí se vrátili do útočného pásma, kde sice zahrozili, ale ani tentokrát tam dlouho nepobyli. Půl minuty před koncem se domácí vymanili ze své obranné třetiny a podél mantinelu se prodíral Štěpánek, kterého přidržel Heršálek a rovněž docela přísně byl za to vyloučen. Závěrečné sekundy si hráči žďárských Plamenů ohlídali a Bouchalky mohly vybouchnout radostí a oslavami.

Vítězstvím prodloužili domácí vítěznou sérii na tři zápasy, zatímco tím také ukončili dlouhou desetizápasovou šňůru bodovaných utkání Jindřichova Hradce. Navíc si Žďár vylepšil svoji letošní bilanci s tímto soupeřem na tři vítězství a jednu porážku. Domácí plně využili domácího prostředí ve všech třech domácích zápasech, které mají za sebou. Nyní čekají žďárské hokejisty dvě utkání na ledě soupeře a to v sobotu v Milevsku a ve středu v Nymburku. Příští neděli se pak opět vrátí na Bouchalky, kde přivítají Trutnov a hned ve středu zde již bude následovat derby proti regionálnímu rivalovi z Pelhřimova. Dnešní tříbodový zisk mírně upevnil osmou pozici Plamenů, ale vzhledem k výhře Nymburka nepřiblížil k sedmé příčce. Nicméně právě ostatní výsledky ještě zvyšují důležitost těchto až skoro nečekaně získaných bodů.

Petr Kuchyňa (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
Znovu musím hráčům poděkovat za další vynikající až heroický výkon, který zase dnes předvedli. Hlavně jim děkuji, že splnili takové moje tajné přání, které jsem si netroufl ani nahlas někde říci. Moc jsem chtěl, abychom těch devět bodů z těchto tří domácích utkání získali a ono se to splnilo. Nesplnilo se to ale samo, kluci pro to udělali absolutní maximum, naplno bojovali, dřeli, padali do střel…

Bylo to dnes trochu divoké…?
Tak to se někdy stává, je to taková „lahůdka“ pro trenéry. Jindřichův Hradec je skvěle ofenzivně vybaven a přinutil nás k chybám, my jsme se pro změnu dnes méně trápili střelecky oproti jiným zápasům, takže to nakonec pro nás dobře dopadlo. Ten takový nervózní průběh byl hodně ovlivněn výkonem rozhodčího a to na obě strany. Již jsem dříve říkal, že bych chtěl jednou být placený, za takhle špatně odvedenou práci. To je nyní ale vedlejší, podstatné je to, že se nám to podařilo udržet, vyhrát a ukázat lidem, že tenhle mančaft má obrovskou sílu a vůli. Všichni tihle kluci chtějí a opravdu moc chtějí jít do play-off a myslím, že je to nyní už i vidět. Stále chybí ještě sedm zápasů a to je ještě hodně bodů, takže není nic rozhodnuté a musíme jít dál a poprat se o nějaké body z následujících dvou zápasů venku.

Od začátku ledna až do konce základní části, se hrají dva zápasy týdně, není příliš času na odpočinek, co na to říká fyzická kondice mužstva, obzvláště když je to již druhá polovina sezóny?
Myslím, že dnes i minule mohli diváci vidět, že kluci valili na plné pecky až do poslední vteřiny zápasu. Myslím, že na to, že kluci chodí do práce, od rána do odpoledne nebo do večera, mnozí z nich pracují fyzicky a pak jdou na trénink nebo na zápas… Já před těma klukama smekám, protože je to úžasné, že si dokážou tu kondici udržet. Hodně se kluci nadřeli v letní přípravě a věřím, že i to nyní zúročíme, protože jsem přesvědčen, že kondičně jsme na tom dobře. Samozřejmě pokud by se někdo necítil, může mi to říct a není problém se domluvit na čemkoli.

Miloslav Čech (trenér KLH Vajgar Jindřichův Hradec):
Byl to jako již tradičně se Žďárem, pěkný zápas plný zvratů. Byl to ale hlavně zápas plný dobrého hokeje, jak rychlého, tak tvrdého, nechyběla ani nějaká ta šťouchačka a hlavně spousta branek. Myslím, že lidem se musí takovýhle hokej líbit a řekl bych, že na druhou ligu to byl nadstandardní zápas. My jsme moc chybovali v obraně a tak přestože jsme vstřelili šest branek, odjíždíme bez bodu a domácí zaslouženě vyhráli, protože si to vybojovali větší vůlí po vítězství.