Porážka Plamenů ve Valašském Meziříčí znamená konec v letošním play off

ČF4, pátek 8.3.2019
Valašské Meziříčí - SKLH Žďár nad Sázavou VAL - ZNS
Valašské Meziříčí: Slovák (Plšek) – Ostrčil, Rudl, Holiš, Weintritt, Báchor, Váňa, Žák – Brunec (C), Fojtík, Andris, Vaněk, Peška, Pořický, Seidler, Kuchařík, Dvořák, Martiník (A), Daněk (A), Dalajka.
SKLH Žďár nad Sázavou: Loubal (Sláma) – Kolda, Černohorský, Koželuh, Lojek, Pleva (C), Hort, Peslar – Kovářů, Prokš, Bureš, Kadlec, Čermák, Krupka (A), Jícha, Kuřítko, Hasoň, Stehlík (A), Panna, Wasserbauer.
Branky a nahrávky: 8. Vaněk (Váňa), 16. Dvořák (Báchor), 35. Žák (Dvořák), 43. Dvořák – 33. Čermák (Wasserbauer, Panna), 42. Čermák (Wasserbauer). Rozhodčí: Šutara – Bartek, Dohnal. Vyloučení: 5:6, navíc Fojtík (VAL) a Stehlík (ZNS) OT na 10. min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 491. Střely na branku: 32:36 (11:11, 11:14, 10:11). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Ž Ď Á R  N A D  S Á Z A V O U — V nejdůležitějším zápase sezóny hrály Plameny prakticky o všechno. Jedině výhra jim dávala ještě šanci na pokračování v sérii. V rozhodujících okamžicích však žďárské hokejisty opustilo i štěstí, když se pro ně mnohdy nepřekonatelnou překážkou stal domácí gólman Slovák. Bobři se v první třetině utrhli do dvoubrankového vedení, a i když se Plamenům dvakrát podařilo dotáhnout se na rozdíl jediného gólu, domácí vždy našli odpověď a výhru a zároveň s ní i postup do dalšího kola play off už si zkušeně pohlídali.

Oba týmy vstoupily do utkání vědomy si nesmírné důležitosti duelu a od začátku se tak bojovalo o každý centimetr ledu. Po vzájemné výměně první útočných salv to byli domácí, kdo udeřil naplno. V polovině 8. minuty si mezi kruhy najel Rostislav Vaněk a střelou z první nedal Loubalovi ve žďárské svatyni žádnou šanci, nahrávku si připsal Vladimír Váňa - 1:0. Nepříznivý vývoj skóre vyburcoval Plameny k ještě větší aktivitě a na konci 9. minuty se málem mohl radovat Jakub Kadlec, ale jeho střela z bezprostřední blízkosti naneštěstí zamířila mimo. Chvíli poté byl vyloučen žďárský Martin Kuřítko, ale domácím se jeho provinění potrestat nepodařilo. To samé se bohužel nedalo říci o další přesilové hře, když v polovině 16. minuty dostal trest na 2+10 minut Ondřej Stehlík. Bobrům stačila necelá půlminuta, aby po teči střely Stanislava Bachora zvýšil jejich vedení Petr Dvořák - 2:0. V tu chvíli již začínala být situace pro Plameny poměrně kritickou. V polovině 17. minuty jim sice domácí Dalajka nabídl možnost přesilové hry, ale z té se kromě nebezpečné střely Davida Čermáka do výraznějšího zakončení nedostali. Do šaten se tak po první třetině šlo za dvougólového vedení domácích.

Do druhé třetiny vstoupili svěřenci trenéra Konečného s vědomím, že už mají nůž na krku a hned od začátku si vytvořili výrazný tlak, který neutlumilo ani oslabení. Naopak, jeden z žďárských hráčů se i při početní nevýhodě dostal do samostatného úniku, ale na Slováka v domácí brance si nepřišel. Nápor Plamenů i nadále rostl a gólman Bobrů v těchto fázích hry předváděl neuvěřitelné zákroky, kterými stále držel pro svůj tým dvoubrankové vedení. Na konci 31. minuty byl vyloučen za hákování valašskomeziříčský Peška, a přestože se žďárským hokejistům ani tuto početní výhodu nepodařilo využít, jen vteřinu po tom, co se potrestaný hráč vrátil na led, se jim konečně podařilo Slováka překonat. Proti střele Davida Čermáka již domácí brankář neměl nárok a hostům se tak podařilo dostat se na dostřel, asistence si připsali Jan Wasserbauer a Ondřej Panna - 2:1. Po kontaktní brance se aktivita Plamenů ještě zvýšila, domácí je však v jejich rozletu velice brzy přibrzdili. V čase 34:39 využil přihrávky Petra Dvořáka Michal Žák a Bobři tak opět odskočili do dvoubrankového vedení - 3:1. A byli to domácí, kdo byl v tuto chvíli na koni, jejich tlak se stupňoval a minutu před koncem druhé periody jeli dokonce tři na jednoho, naštěstí domácí Žák těsně před Loubalem přihrávku minul. I tak odcházeli po druhé části do kabin mnohem spokojenější domácí, kteří si stále udržovali svůj dvougólový náskok.

V třetí třetině již šlo Plamenům o všechno a velice brzy se jim podařilo znovu snížit na rozdíl jediného gólu. Na světelné tabuli svítil čas 41:13, když se nadvakrát prosadil David Čermák, asistoval mu stejně jako u prvního gólu Jan Wasserbauer - 3:2. Odpověď domácích byla tentokrát ještě rychlejší. Ani ne za minutu a půl to bylo opět o dvě branky, domácí Petr Dvořák byl na brankovišti dostatečně důrazný a protlačil puk až za Loubalova záda - 4:2. V tuto chvíli již šlo hostům o vše a na ledě se začínalo jiskřit, což vyústilo v sérii vyloučení. Plameny měly dokonce krátkou možnost zahrát si dvojnásobnou přesilovku, ale snížit se jim nepodařilo. Následovaly další šarvátky a potyčky, které však hru spíše kouskovaly a nahrávaly tak především domácím. Vrcholem vypjaté atmosféry pak byla potyčka mezi několika málo hostujícími fanoušky a kotlem domácích, kvůli které muselo být utkání na chvíli přerušeno. Poté, co se začalo opět hrát, se žďárští hokejisté snažili vybojovat alespoň kontaktní gól, ale domácí si již postup zkušeně hlídali a Plamenům tak nepomohla ani víc jak minutu dlouhá hra bez brankáře s šesti hráči v poli. Z vítězství nejen v tomto zápase, ale i v celé sérii se tak nakonec radovali domácí Bobři, kteří předčili žďárské Plameny 3:1 na zápasy. Nezbývá tedy než domácím k postupu sportovně pogratulovat a popřát hodně štěstí v dalších fázích play off.

„V celé té sérii se k nám, na rozdíl od loňské sezóny, štěstíčko trochu obrátilo zády. Tak jak se nám celou sezónu dařilo dávat hodně gólů, tak teď nás to trochu opustilo, ale musím uznat, že to bylo i dobrou organizovanou hrou Valašského Meziříčí, podpořenou výborným výkonem brankáře. Mám asi na tom i svůj podíl, protože jsem možná zvolil špatnou taktiku. Přesilovky jsme hráli myslím si velice špatně, což taky rozhodlo, to jde asi taky za mnou."