„Postavení v tabulce není ideální,“ hodnotí první poločas Martin Sobotka

Zveřejněno 26.11.2015 | mk, mb
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Sobotním derby v Havlíčkově Brodě uzavřely Plameny první polovinu základní části letošní druhé ligy. Jako již tradičně je to příležitost k malému ohlédnutí za tím, jak se v ní žďárským hokejistům dařilo. Přinášíme vám jak statistická čísla, tak zhodnocení z úst trenéra Martina Sobotky.

Po nevýrazném začátku přišlo oživení

Plameny po špatných výkonech ze začátku sezony, postupem času začaly ukazovat, že patří do vyšších pater tabulky, než ve kterých se vyskytovaly. Vše začalo po domácím debaklu od Řisut, kdy následovala odpověď stejným výpraskem Sokolova, pak dva výborné, i když prohrané, zápasy s Kolínem a Jabloncem. Následně cestovali žďárští hokejisté do Klášterce nad Ohří, kde po dlouhé době dokázali na soupeřově hřišti naplno bodovat a po výhře 4:1 si vezli domů 3 body. O tři dny později se konalo „malé“ derby Vysočiny, ve kterém přivítal Žďár na domácím stadionu Lední Medvědy Pelhřimov. Ještě na začátku druhé třetiny to vypadalo na vyrovnané utkání, jenže nakonec Žďár deklasoval Pelhřimov výsledkem 10:3.

V dalším zápase na Plameny nečekalo nic jednoduchého, neboť se měli utkat s domácím Pískem. Kurzy hovořily v celku jasně pro domácí tým, jenže Žďár ukázal, že se zápas od zápasu lepší a po velmi dobrém výkonu týmu, který podpořil i skvěle chytající Jiří Sláma, dokázaly Plameny nakonec urvat cenné vítězství 4:0. Jenomže následoval zápas proti poslednímu Jindřichovu Hradci a všichni, především pak fanoušci, počítali s jasnými třemi body. Vše tomu také na začátku zápasu nasvědčovalo, jenže hokejisté Vajgaru předváděli velmi dobrý, bojovný hokej a dokázali tak dovézt zápas za stavu 4:4 do prodloužení. V tom ale nakonec o bonusovém bodu pro Žďár rozhodl v přesilové hře Petr Štěpánek.

V sobotu 21.listopadu se uzavřela první polovina základní části. A byl to zápas s velkým Z. Už od losování soutěže bylo jasné, že toto datum bude svátkem druholigového hokeje, a také, že bylo… Derby Vysočiny mezi domácím Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou bylo velikým lákadlem pro fanoušky obou týmů. Oba fanouškovské tábory už od začátku zápasu dávali svým hlasivkám pořádně zabrat a hnali své miláčky za vítězstvím. Utkání bylo obrovsky vyrovnané, dvě třetiny dokonce po neskutečných zákrocích obou brankářů bezgólové. Až třetí třetina rozhodla o vítězství. Havlíčkův Brod, šel dvakrát do vedení, jenže Plameny dokázaly v obou případech vždy srovnat. Avšak na třetí branku domácího týmu už svěřenci Martina Sobotky zareagovat nedokázali a tak se museli smířit s prohrou 3:2. Po první polovině soutěže tak Žďáru patří s 23 získanými body 11. místo.

SBŽ – počet střel na branku Žďáru / SIG – počet střel na 1 inkasovaný gól
USŽ% - procentuální úspěšnost střelby Žďáru / USS% - procentuální úspěšnost střelby soupeřů

CTM – celkem trestných minut / TMZ – trestných minut na zápas
CPH – celkem přesilových her / CO – celkem oslabení
VPH – počet využitých přesilových her/ UO – počet ubráněných oslabení
ÚVPH% - procent. úspěšnost využití přesil. her / ÚUO% - procent. úspěšnost ubráněných oslabení

Nejtrestanější hráč:
Lukáš Bureš - 27 minut (1x2min, 1x5min, 1x DKU)

Nejrychlejší branka:
Michal Kaňka - čas 00:24 17.11.2015 16.kolo Žďár n.S. – Jindřichův Hradec (5:4p)

Nejúspěšnější brankář:
Jiří Sláma – 2,93 inkasovaných branek na zápas, 89,51% úspěšných zásahů, 1x čisté konto

Podrobné individuální statistiky všech hráčů najdete v sekci STATISTIKY.

Hodnocení Martina Sobotky

Jak jste spokojený správě ukončenou první polovinu základní části?
„Když začnu postavením v tabulce, tak to samozřejmě není ideální a takové, jaké bychom si my a určitě i naši fanoušci představovali. K takové trochu větší spokojenosti nám chybí cca 5 bodů, které vím, kde jsme měli uhrát a neuhráli jsme je. Byly to především domácí zápasy s Kobrou, bod s Jindřichovým Hradcem, venku pak v Děčíně a i v tom Brodě nějaký bod měl být.“

Takže druhá půle by měla být lepší…?
„No snad ano, teď už nemůžeme brečet nad tím, kde jsme. Jsme jedenáctí a v té druhé části se musíme soustředit na to, abychom se dostali minimálně do té desítky, ideálně pak do osmičky a znovu hráli ve Žďáře play-off nebo alespoň to předkolo. Do play-out pochopitelně nikdo nechce. Musíme hlavně vyhrávat zápasy doma, protože tam jsme letos ztratili poměrně dost, na rozdíl od předchozích let. Nezbývá nám, než také občas porazit mužstva, která jsou v tabulce nahoře, někde do osmého místa. Proti těm jsme v první půli neuhráli ani jediný bod.“

Co podle Vás týmu chybí a kde jsou ty rezervy, které by ty body měly přinést?
„Ona je to už taková fráze, slyšíme to denně ve všech soutěžích v českém hokeji, kde všichni žehráme na koncovku. Ale je to i u nás, a s neproměňováním šancí a špatným zakončením se trápíme stále. Klukům to neustále vtloukám do hlavy a vysvětluji, že to začíná už v tréninku. Bohužel někteří jsou nepoučitelní a pořád se i v tréninku snaží nahrávat přes dvě hokejky, někde do prázdné brány, místo aby to vystřelil a spoluhráč dorazil. A v zápasech pak takových branek dáváme strašně málo, po střele a po důrazu před brankou. Celkově musíme zvýšit ten důraz a zdravou agresivitu před brankou, nejen dorážky, ale také tečované střely od beka, zaclonění gólmana aby neviděl… to nám hrozně chybí. A ten důraz platí před oběma brankami. Ta ochota vlézt před tu bránu, kde to bolí, a udělat něco pro tým, to prostě řadě hráčů chybí.

Po většině zápasu, a nejen prohraných, jste poukazoval na opakující se chyby…
No ano, samozřejmě jsou tu ty tisíckrát již omílané individuální chyby, nejen u obránců, ale takové ty zbytečné chyby odzadu, kdy z toho dostáváme góly, které nás pak především s těmi silnějšími soupeři stojí body. No a celkově ta defenzivní činnost, ale spojená s prací útočníků, kteří těm bekům málo pomáhají ve hře dozadu.