20., neděle 9.12.2012
SKLH Žďár nad Sázavou - Chotěboř ZNS - CHT
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma - Smejkal, Kolda, Střecha, Beneš, Pleva, Doležal - Ježek, Kotlík, Man - Kunstmüller, Březina, Dítě - Vítek, Kaňka, Plachý (C)
Chotěboř: Fikrt (41.Zvolánek) - Koželuh, Pešek, Sobotka, Fedoskov, Škvor, Šíma, Zítka - Stoklasa, Varga, Fila (C), Hospodka, Hemský, Havelka, Kesner, Dolinský, Blažek, Paták
Branky a nahrávky:8. Kunstmüller (Doležal), 26. Vítek (Kaňka, Plachý), 29. Vítek (Beneš, Plachý), 31. Vítek (Plachý), 38. Plachý (Beneš), 40. Kunstmüller (Březina, Beneš) - 21. Stoklasa (Fila, Koželuh), 42. Blažek (Dolinský), 48. Hemský
Rozhodčí: Pokorný - Samuel, Klouda Vyloučení: 5:4+2xTS navíc Fila 10 min OT Využití:2:2 V oslabení: 0:0
Diváci: 652
Střely na branku: 36:26 (11:9, 17:7, 8:10)
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1, 6:3 Hráč zápasu: Jiří Sláma (ZNS), Pavel Blažek (CHO)
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Žďárští hokejisté mají za sebou další derby proti neoblíbenému rivalovi a oproti loňskému trápení je to letos zcela jiná píseň. I napotřetí si s tímto soupeřem poradili a především díky parádní druhé třetině si bez větších potíží připsali další tři body do tabulky. V té si upevnili třetí příčku a navíc stáhli náskok Techniky na jeden bod a pronásledujícímu Nymburku odskočili na čtyři body. Hlavní podíl na dnešním úspěchu měl David Vítek, který během pěti minut zkompletoval čistý hattrick. Čtyřmi body přispěl kapitán Jiří Plachý, tři body si připsal Petr Beneš a dva góly zaznamenal Luboš Kunstmüller.

AKTUALIZOVÁNO - ohlasy trenérů

Plameny vlétly na svého soupeře v úvodu zápasu, ale že už po 42 vteřinách musel vychladnout na trestné lavici domácí Kolda za podražení. Hosté z Chotěboře však svoji možnost nevyužili a málem udeřilo na druhé straně, když se pohlednou akcí prezentoval Jiří Dítě. Ale na první branku si museli diváci ještě počkat.

Další příležitosti rychle přibývaly, ale střídaly se na obou stranách. Poprvé se Bouchalky rozjásaly radostí v osmé minutě, když parádně posunul kotouč Doležal na pravý kruh, odkud pálil úplně volný Luboš Kunstmüller, který přesnou trefou po ledě poslal domácí do vedení – 1:0.

Hned vzápětí podrazil v samostatném úniku Davida Vítka hostující Rus Fedoskov a hlavní rozhodčí neváhal ani vteřinu a zapískal trestné střílení. Domácí ostrostřelec však v nájezdu Fikrta nepřekonal, ale jeho chvíle měly přijít později.

Lvi byli pod častým tlakem a šancí na kontě Plamenů neustále přibývalo. Na druhou stranu i hosté předvedli značné ofenzivní kvality a vyráželi do nebezpečných protiútoků, takže také Sláma musel předvádět svoji spolehlivost, aby do první sirény udržel těsné vedení svého týmu.

Po úvodním vhazování prostřední části zavřela Chotěboř svého soupeře v jeho pásmu. Vycítila vlažný vstup domácích do třetiny a udeřila. Kořistí se jí stala 21. minuta a zakončujícím lovcem byl Filip Stoklasa, který se výborně zorientoval po zásahu domácího brankáře Slámy a parádní trefou do levého horního rohu žďárské branky srovnal na 1:1 a začínalo se znovu.

Žďár se opět snažil vrátit převahu a hlavně skóre ve svůj prospěch, ale jeho soupeř málem znovu udeřil. V pětadvacáté minutě se po spolupráci Patáka s Blažkem málem dostali do vedení hráči Lvů, kteří však svoji velkou možnost nevyužili.

Tak udeřili domácí. Běžela 26. minuta a Plachý s Kaňkou motali hlavu hostující obraně, která byla již značně přetížená. Ve vhodný okamžik se uvolnil v rohu právě Michal Kaňka a geniálně poslal puk na druhou tyč volnému Davidu Vítkovi, který vrátil opět svému týmu vedení a tentokrát již na trvalo – 2:1.

Za necelé tři minuty zvýšil Žďáru dvoubrankové vedení opět David Vítek – 3:1. Na této zřejmě zlomové brance zápasu měl velký podíl Petr Beneš, který nejprve nádherně odzbrojil chotěbořského útočníka, který se řítil sám na Slámu, ale domácí bek dobruslil více než metrovou ztrátu, naprosto čistě jej zbavil kotouče a z následného protiútoku poslal finální přihrávku na třetí branku.

A exhibiční pětiminutovku dokonal znovu hrdina večera David Vítek, který minutu po polovině zápasu završil čistý hattrick po fantastické spolupráci s Jiřím Plachým, jenž přesnou přihrávkou pověřil svého spoluhráče zakončením - 4:1.

Plameny však zatápěly svému soupeři nadále a topily Lvy v ohni. Největší šanci měl ve 36. minutě Luboš Kunstmüller, který trefil tyč. Poté šel na trestnou lavici hostující Petr Fila za nevybíravý faul na hlavu Libora Střechy a domácí opět udeřili.

Od modré poslal střelu na Fikrta Petr Beneš a Jiří Plachý přesnou tečí ztrestal chotěbořskou hrubost – 5:1. Lvi se však nepoučili a na trestnou lavici putoval Koželuh poté co poslal svoji hůl do obličeje Ondřeje Ježka. Přesilovou hru Plameny využily po necelé minutě. Ondřej Březina ještě Fikrta nepřekonal, ale dorážející Luboš Kunstmüller již neměl s ležícím gólmanem hostí žádné slitování – 6:1.

Lvi však nesložili zbraně. Do třetí třetiny poslali do branky Zvolánka a pokoušeli se o zázrak. Ve 42. minutě snížil po parádní souhře s Michalem Dolinským Pavel Blažek na 6:2. Právě tato dvojice dělala domácí obraně největší problémy a oba hráči viditelně převyšovali ostatní muže v modrém.

Vyššímu brankovému přídělu zabránil také střídavší gólman Zvolánek, který skvěle kryl řadu gólových šancí Žďáru včetně dalšího trestného střílení v podání Dna Kotlíka. Konečnou podobu výsledku dali hosté ve 48. minutě využitím přesilové hry po kuriózní situaci.

Domácí obránce ve snaze vyhodit kotouč ze třetiny trefil do hlavy svého spoluhráče, čehož využil Marek Hemský a z mezikruží prostřelil Slámu. Plameny si však své vedení již ohlídaly, další komplikace nepřipustily a po třech zápasech dokráčely k dalšímu tříbodovému zisku.

Sobotkův celek si výhrou pojistil průběžné třetí místo druholigové tabulky a přiblížil se druhé Technice na jediný bod, přičemž při zaváhání Nymburku v Kolíně navýšil náskok na svého pronásledovatele na čtyři body.

Nyní čekají Plameny dva zápasy na ledě soupeře. Ve středu se na jihu Moravy utkají s břeclavskými Lvy a sobotní večer přinese duel na jihu Čech s jindřichohradeckým Vajgarem. Doma se Plameny představí v tomto roce již jen jednou a to příští středu 19. prosince v duelu proti stoupajícímu Kolínu.

„Tak nějak jsme tušili, že to bude opět těžký zápas. Oproti minulému utkání v Chotěboři bych řekl, že v současné době je tento soupeř na výrazně vyšší úrovni. V první třetině na nás nastoupili, výborně bruslili a hlavně dopředu byli hodně nebezpeční. Uhráli jsme ale první třetinu 1:0, hlavně díky Slámovi, který nás několikrát podržel a v kabině jsme si k tomu něco řekli. Ve druhé třetině jsme sice dostali rychlý vyrovnávací gól. Paradoxně ale právě v tuto chvíli se to zlomilo. Začali jsme hrát líp, zlepšili jsme bruslení a pohyb, dávali si rychlé a přesné kombinace, což se začalo brzy projevovat i na skóre a pěti brankama jsme to prakticky rozhodli. Třetí třetina už zase nebyla podle mých představ. Celkově bych dnešní zápas zhodnotil tak, že jsem mnohem více spokojený se získanými body než s předvedenou hrou. Je ale pravda, že zápasy s Chotěboří obvykle nepatří k těm nejhezčím.“

Milan Slavík (trenér HC Lvi Chotěboř):

Milan Slavík
„Řekl bych, že prvních dvacet šest minut jsme byli o něco lepší než Žďár nebo minimálně rovnocenným soupeřem. V první třetině jsme měli plno šancí, trefili jsme tyčku a kdybychom ji vyhráli 0:2, tak se nikdo nedivil. Místo toho jsme natřikrát nevyhodili jistý puk ze třetiny a Žďár se dostal do vedení. Hned v první minutě druhé třetiny jsme konečně vyrovnali, a do šesté minuty jsme byli domácím určitě vyrovnaným partnerem. Pak ale přišly individuální chyby a začalo se to takhle bortit. A to se nám takhle stává, jsou tam hodně mladí hráči a když dostanou jeden gól, druhý gól, tak se sesypou a nedokážou to ustát. Třetí třetinu se hra zase srovnala i když Žďár pod dojmem výsledku zvolnil. Nám se to podařilo ještě dvěma brankama korigovat, ale na nějaký zvrat již bylo pozdě.“