9., úterý 28.10.2014
Vrchlabí - SKLH Žďár nad Sázavou VRC - ZNS
Vrchlabí: Neužil (41. Abrahám) – Hamerský, Lenoch, Petráček, Jebavý, Klement, Hlaváč, Kadavý – Jakubec (C), Filip, Fořt, Vlach, Bláha, Šťastný, Půlpán, Urban, Jirků, Marks, Krsek
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma – Beneš, Staněk, Pleva, Pilný, Smejkal (C), Kolda, Vítek M., Krupka, Kaňka, Padělek, Kunstmüller, Zídek, Gregar, Vítek D., Hron, Man
Branky a nahrávky: 9. Bláha (Jirků), 35. Jirků (Urban), 49. Jirků – 7. Padělek (Kaňka), 28. Krupka (Kaňka), 32. Padělek (Benes), 35. Kolda (Kunstmüller), 38. Beneš (Padělek, Kaňka), 41. Staněk (Padělek, Kaňka), 43. Staněk (Padělek, Beneš)
Rozhodčí: Batěk – Hurita, Doležal
Vyloučení: 12:8(+TS) navíc Lenoch (VRC) 10 min. OT Využití: 0:3 V oslabení: 0:0
Diváci: 1016
Střely na branku: 21:31 (6:8, 8:11, 7:12)
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4, 2:4, 2:7, 3:7
V R C H L A B Í – Až na pátý pokus se týmu Martina Sobotky podařilo přivést body z ledu soupeře. Ovšem jsou to hned plné tři body, navrch vysoké skóre a to vše zabaleno do vynikajícího hokejového výkonu, který Žďárští dnes v Krkonoších předvedli. Rozhodující krok k vítězství udělaly Plameny v prostřední třetině, kdy využily tři přesilové hry a do kabin šly za stavu 2:5. Veškeré naděje Vrchlabských na zvrat, pak hosté utnuli hned v úvodu závěrečné dvacetiminutovky dalšími dvěma brankami.

Hned první okamžiky dnešního duelu naznačily, že tentokrát by mohlo být utkání o něčem jiném, než předchozí zápasy Plamenů na ledech soupeřů. Žďárští začali aktivně a dobrým pohybem a rychlou kombinací dělali domácím hokejistů starosti. Snaha hostů přinesla první ovoce v sedmé minutě, když Kaňka našel mezi kruhy Aleše Padělka a ten trefou k tyči otevřel skóre – 0:1.

Smutek tisícovky diváků však trval jen dvě minuty. Po chybě Žďáru v útočném pásmu sehráli parádně přečíslení dva na jednoho domácí Jirků a Tomáš Blácha, který zakončoval do odkryté branky – 1:1. Vyrovnáním domácí ožili a srovnali krok.

Ve zbývajícím čase předváděla obě mužstva výborný a rychlý hokej s řadou šancí na obou stranách, které však zůstaly nevyužité, především díky skvělým gólmanům, a do kabin se odcházelo za vyrovnaného stavu.

Prostřední třetina však již patřila plně hostujícímu celku. Svoji herní převahu začali Žďárští projevovat i brankově v přesilových hrách. Ve 26. minutě fauloval Klement a jeho prohřešek byl po minutě ztrestán, když Kaňka vyhrál buly na Lukáše Krupku a ten bez přípravy prostřelil Neužila – 1:2. V polovině zápasu mohl nejprve navýšit náskok Padělek, ale minul odkrytou branku a vzápětí rozezvonil Lenoch tyč Slámovy branky.

Ve 32. minutě však využily Plameny další početní výhodu. Beneš nahrál Aleši Padělkovi a ten z těžkého úhlu našel přesně skulinku nad Neužilovým ramenem – 3:1. Jenomže domácí pokračovali v nedisciplinované hře a ve 34. minutě putoval na trestnou lavici exžďárský Bláha. Tentokrát stačilo hostujícím hokejistům pouze 35 sekund, když po Kunstmüllerově střele zachytil na modré kotouč Josef Kolda a vypálil tvrdou ránu, která zaplula k protilehlé tyči Neužilovy branky – 1:4.

O minutu později sice Vrchlabští snížili na 2:4, když po Urbanově nahrávce prostřelil Slámu přesně mezi betony Tomáš Jirků, ale poslední slovo ve druhé dvacetiminutovce měli hokejisté z Vysočiny. Dvě minuty před druhou sirénou poslal Kaňka na steč po pravém křídle Padělka, a ten naservíroval kotouč najíždějícímu Petru Benešovi, který již zakončoval do odkryté branky – 2:5.

Domácí ve snaze zkusit zápas zdramatizovat, poslali na závěrečnou třetinu do branky gólmana Abraháma. Ten si však poprvé sáhl na kotouč, až když jej tahal z vlastní sítě. Po přihrávkách Padělka a Kaňky vypálil z mezikruží Pavel Staněk a nedal novému muži v domácí brance šanci – 2:6. Hosté tak rychle zmrazili veškeré naděje Stadionu na zvrat, obzvláště když za další dvě minuty přidal Pavel Staněk svoji druhou branku – 2:7.

Krátce potom vypukla ostrá šarvátka mezi Plevou a Klementem, kterou sudí ocenil čtyřmi trestnými minutami na obou stranách. Ve 49. minutě se do brejku dostával Tomáš Jirků, za záchranou brzdu zatáhl Pilný a sudí nařídil trestné střílení, které domácí forward proměnil a upravil tak konečný výsledek zápasu na 3:7.

Ve zbývajících minutách se na ledě hodně přiostřilo a hokej se změnil spíše na boj a sérii potrestaných i nepotrestaných hrubých zákroků a z nich plynoucí podrážděnost a emoce. Nakonec byli hráči obou mužstev asi rádi, že je již konec, ale hostům se odcházelo z ledu podstatně veseleji.

Žďárští si po čtyřech neúspěšných pokusech připsali první body ze soupeřova hřiště a fanoušci by jistě uvítali, kdyby se jim podařilo v tomto trendu pokračovat, neboť nyní čekají Plameny ještě další dva venkovní zápasy. Po sobotním volnu pojedou příští týden do Bíliny a pokud tam předvedou podobně kvalitní výkon, jako dnes ve Vrchlabí, neměly by se vracet ani ze severu Čech s prázdnou.

„Dnes se mi to hodnotí opravdu dobře. Odehráli jsme první výborné utkání venku. Dobře jsme začali, dostali jsme se do vedení, i když pak takovou zbytečnou chybou ve hře čtyři na čtyři jsme soupeře nechali vyrovnat. Pak jsme ale hru dozadu zlepšili a ve druhé třetině nám tam napadaly góly z přesilovek. Ke konci se mi líbilo, že jsme ten zápas kontrolovali a soupeře už moc k ničemu nepouštěli. Jen mě mrzelo, že domácí se pak uchýlili k takové nečisté hře a zbytečně se to hrotilo a vyhecovalo.“

.

Josef Řeháček (trenér HC Stadion Vrchlabí):

Josef Řeháček

„Chtěl bych pogratulovat Žďárským k jejich výkonu a zaslouženému vítězství a nevím, co bych k tomu moc dodal. První třetina byla myslím dobrá. Sice se hosté dostali do vedení, ale my jsme to vyrovnali a mohli jsme dát ještě dva nebo tři góly, ale to jsme neproměnili. Od druhé třetiny už byl ale Žďár lepší mužstvo, disciplinovanější, zodpovědnější a zaslouženě vyhrál.“