Plameny prodloužily vítěznou sérii, ale…

16., úterý 17.11.2015
SKLH Žďár nad Sázavou - Jindřichův Hradec ZNS - JHR
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma – Beneš, Staněk, Pleva, Střecha L., Smejkal, Rašner, Vítek M.- Kunstmüller, Kaňka, Krupka, Bureš, Štěpánek, Kovářů, Vítek D., Gregar, Střecha T.
Jindřichův Hradec: Spáčil – Jon, Koňařík, Tržil, Kohút, Břečka, Pípal, Kříž, Fencl, Bílek, Bárta, Brabec, Pašek, Voříšek, Záhora, Lázorišák, Drda, Zvoník, Přibyl, Košťál
Branky a nahrávky: 1. Kaňka (Krupka, Beneš), 6. Beneš (Střecha T., Staněk), 20. Kunstmüller (Kaňka, Staněk), 44. Bureš (Kovářů, Štěpánek), 62. Štěpánek – 13. Přibyl (Záhora, Pípal), 15. Záhora (Přibyl, Bárta), 39. Bárta (TS), 44. Bílek (Voříšek, Brabec)
Rozhodčí: Czubaj – Klouda, Musil
Vyloučení: 2+TS:6 Využití: 2:2 V oslabení: 0:0
Diváci: 582
Střely na branku: 42:27 (16:7, 14:11, 10:8 - 2:1)
Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 3:4, 5:4
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Přestože se dnešní zápas začal vyvíjet podle představ žďárských hokejistů i jejich fanoušků a brzy se dostali do vedení 2:0, vyvinulo se z něho velké drama. Ve třetí třetině dokonce domácí s posledním Jindřichovým Hradcem prohrávali. Dokázali sice vyrovnat, ale očekávané vítězství zachraňovali až v prodloužení, které pro Plameny rozhodl Petr Štěpánek.

Žďárští hokejisté hned v úvodu zápasu potvrdili roli favorita a po čtyřiadvaceti sekundách se ujali vedení. Krupka vybojoval kotouč za brankou, našel volného Michala Kaňku, který z mezikruží bez problémů překonal hostujícího brankáře Spáčila – 1:0. Ve čtvrté minutě mohl přidat druhou branku David Vítek po Gregarově nahrávce, ale jeho tutovku zlikvidoval Spáčil. Krátce nato hráli hosté přesilovou hru, ve které si vypracovali dvě dobré šance, ale Brabec ani Pípal nedokázali Slámu překonat. Naopak Petr Beneš se po ihned po návratu z trestné lavice, po nahrávkách Staňka a Tomáše Střechy, dostal ke kotouči a přesnou střelou přes obránce nad Spáčilův beton zvýšil náskok Plamenů na 2:0.

V deváté minutě se nadechl k sólu Tomáš Střecha, projel celé hřiště z vlastního pásma, ale jeho zakončení zneškodnil Spáčil vyrážečkou. Domácí pak dostali kotouč potřetí do hradecké branky, ale gól nebyl uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Pod dojmem rychlého vedení došlo k tomu, čeho se mnozí obávali a domácí polevili v koncentraci. Hosté však zdaleka nesložili zbraně a začali ukazovat, že nepřijeli do Žďáru jen tak odevzdat body.

Obrovskou šanci Bílka v desáté minutě, který se osamocen dostal až před Slámu, ještě žďárský gólman skvělým zákrokem dokázal zlikvidovat. Ovšem ve 13. minutě již Vajgar žďárský nedůraz potrestal. Po nahrávkách Záhory a Pípala se před branku dostal Adam Přibyl a nikým nehlídaný vymetl horní rožek Slámovy branky – 2:1. Žďárští se nepoučili a tak o dvě minuty později přišlo druhé varovaní, v režii stejné Hradecké formace. Tentokrát Přibyl nahrával a Martin Záhora si nabruslil do pravého kruhu, odkud prostřelil Slámu nad jeho lapačkou – 2:2.

Hned vzápětí mohl Vajgar dokonat obrat, když Bílka v obrovské šanci rychlým přesunem vychytal Sláma. Žďárské hokejisty situace trochu probrala z letargie a opět začali přidávat na obrátkách. Výsledkem byly dva fauly hostů krátce po sobě a půldruhé minuty přesilovky pět na tři. Plamenům stačila necelá minuta a znovu získaly vedení nazpět. Po Staňkově nahrávce k levé tyči Spáčilovy branky přihrál Kaňka ke druhé tyči volnému Luboši Kunstmüllerovi, který puk sklepnul do odkryté klece – 3:2. Pár sekund před první přestávkou ještě mohl získat zpět dvoubrankové vedení Štěpánek, kterého vybídl Kovářů dobrou nahrávkou, ale Spáčil se bleskově přesunul a fantasticky jeho tutovku zlikvidoval.

Druhá třetina se domácím hokejistům vůbec nevydařila a jejich snaha strhnout zápas pod svoji kontrolu jim nevycházela. Naopak hosté vycítili šanci a důrazným napadáním a důsledným rozbíjením domácí rozehrávky ve středním pásmu, trpělivě drželi žďárský celek mimo vážnějším šancím a sami několikrát zahrozili. Hned v úvodu prostředního dějství musel Sláma na poslední chvíli likvidovat obrovskou šanci Brabce. Ve 24. minutě se žďárský gólman blýskl dalším vynikajícím zákrokem proti zcela volnému Voříškovi. Až ve 28. minutě se do větší šance dostali domácí v přečíslení tři na dva, kdy Vítek přenechal kotouč Gregarovi, ale jeho dobré zakončení skvěle vyrazil Spáčil.

Pak si přeci jen domácí dokázali vytvořit větší tlak, ale bez brankového efektu. Hosty v tu chvíli držel jejich vynikající gólman, teprve devatenáctiletý Petr Spáčil. Nejprve v kleče vychytal Krupku, pak Kovářů trefil pouze jeho beton a v následné dorážce tyčku, krátce nato tasil Spáčil hbitou lapačku proti Střechově střele z mezikruží a nakonec zlikvidoval i Štěpánkovu ránu z voleje.

Když Vajgar přečkal tyto horké chvíle, dočkal se odměny. Ve 39. minutě výborně vypíchl Kříž kotouč pronikajícímu Burešovi a pohotovým pasem vyslal do brejku Bártu, toho sice Pleva dokázal zastavit, ale pouze za cenu faulu a rozhodčí nařídil trestné střílení. Jiří Bárta předvedl perfektně provedenou bekhendovou kličku a vyrovnal na 3:3. V úplném závěru druhé třetiny mohli ještě domácí rychle odpovědět při přečíslení dva na jednoho, ale Tomáš Střecha oproti svým zvyklostem tentokrát volil přihrávku, kterou bránící Pípal vleže zblokoval.

Ani vstup do třetí dvacetiminutovky domácím nevyšel. Beneš v úvodu neproměnil nadějnou šanci a ve 43. minutě byl vyloučen Staněk za podražení. Jihočechům stačilo jen dvanáct sekund a polili Bouchalky studenou sprchou. Brabec z rohu kluziště nabil na levý kruh Davidu Bílkovi a ten bez přípravy propálil Slámu a poslal Vajgar do vedení – 3:4. Avšak Plameny našly rychlou odpověď. Po nahrávkách Kovářů a Štěpánka z mezikruží trefil Michal Bureš přesně nad Spáčilův beton – 4:4.

Ve 48. minutě rozezvonil Krupka tyčku hradecké branky a k dorážce se po zákroku hostujícího obránce už Pleva nedostal. V 52. minutě se v obrovské šanci ocitl jeden z hokejistů ve žlutém, ale Sláma skvělým zákrokem své spoluhráče podržel. Žďárští se tlačili před Spáčilovu branku a chtěli zápas rozhodnout v normální hrací době, ale jejich akcím chyběla přesnější přihrávka a důraznější zakončení.

Ideální příležitost strhnout nerozhodný výsledek na svoji stranu získali domácí tři minuty před koncem třetí třetiny, po faulu Záhory, který nevybíravě vrazil na hrazení Tomáše Střechu. Hosté však tuto kritickou chvíli obětavým bráněním přečkali a vše se schylovalo k prodloužení. Ovšem osmnáct sekund před vypršením základní hrací doby vybuchl stadion radostí, když se po Benešově střele rozsvítilo červené světlo za Spáčilovou klecí. Jenomže vzápětí se ukázalo, že šlo o chybu brankového rozhodčího a puk skončil jen na boční síti brankové konstrukce.

Zápas tedy pokračoval prodloužením, ve kterém po minutě fauloval hostující Kříž a následnou přesilovku dokázaly Plameny využít k rozhodující brance. Nejprve sice po chybě domácích na útočné modré čáře ujel do brejku Lazorišák, ale toho fantasticky dobruslil a odzbrojil Pleva. Pak už ale od modré vypálil Rašner, jehož ránu Spáčil jen vyrazil před sebe, kde byl připravený Petr Štěpánek a dorážkou nad jeho tělem zařídil Žďáru druhý bod.

Sobotkova družina dnes sice pověsila další, již čtvrtý korálek, na vítěznou šňůru, ale o spokojenosti s výsledkem proti poslednímu celku tabulky ani s předvedenou hrou se příliš hovořit nedá. Na druhou stranu se Vajgar prezentoval na Bouchalkách velmi dobrou taktickou hrou a vysokou bojovností. Jeho dnešní výkon příliš nekorespondoval s jeho postavením v tabulce ani dosavadním tristním bodovým ziskem. Ovšem od této chvíle se již budou upírat zraky fanoušků směrem k sobotnímu velkému derby. Po devíti letech se na druholigovou scénu vrátí tradiční derby mezi Žďárem a Havlíčkovým Brodem. Dnešní výsledky navíc srovnaly v tabulce oba sobotní soupeře, před koncem první půle základní části, na jednu úroveň a tak nás čeká boj o druholigového krále Vysočiny.

Jaroslav Benák
Jaroslav Benák (trenér SKLH Žďár nad Sázavou):
„Nakonec musím říct, zaplaťpánbůh za dva body. I když po prvních deseti minutách jsem si myslel, že budou v klidu tři body. Ale po našich chybách a nedůslednosti některých hráčů, jsem zklamaný. Jsem zklamaný z výkonu především některých zkušených hráčů, což mě fakt mrzí. Před zápasem jsme si říkali, že ten Hradec nejsou žádní nazdárci a nepůjde to samo. Zdůrazňovali jsme a varovali jsme před jakýmkoli podceněním. Na začátku se toho kluci drželi a měli jsme to pevně v rukou, pak jsme je ale sami dostali do hry po našich zbytečných chybách. Pochválil bych dnes Petra Štěpánka, který na to, že byl dlouho zraněný, odvedl výborný výkon a odehrál parádní zápas a nakonec to i rozhodl.“

.

Aleš Dvořák (trenér KLH Vajgar Jindřichův Hradec):

Aleš Dvořák
„Gratuluji domácím k vítězství, ale my jsme bojovali a potrápili jsme je. Velká škoda byla, že když jsme dali z přesilovky gól na 4:3, tak jsme ztratili jistý kotouč u mantinelu a hned jsme inkasovali. Domácí nás hodně zlobili v přesilovkách, ale my jsme bojovali a dokázali jsme to ubránit. Jsem určitě rád alespoň za bod, protože v naší situaci, je jakýkoli bodový zisk víceméně výhra.“