Domácí premiéra vyšla, Plameny berou tři body

2., sobota 20.9.2014
SKLH Žďár nad Sázavou - Moravské Budějovice ZNS - MBU
SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma (Vlach) – Staněk, Vítek M., Pleva, Pilný, Smejkal, Kolda, Jícha – Kunstmüller, Padělek, Plachý (C) – Man, Kaňka, Dítě – Vítek D., Kotlík, Říha
Moravské Budějovice: Dusík (Vejvoda) – Latner, Sechovec, Jakeš, Sobotka, Randa, Peroutka, Forman, Šaur – Kesner, Pelikán, Telesz, Matějka, Barták, Vantuch, Lupač, Trojan (C), Gottlieb, Vlašín, Dostál, Horký
Branky a nahrávky: 9. Kaňka (Man, Dítě), 30. Padělek (TS), 51. Padělek (Staněk), 57. Kunstmüller, 58. Vítek D. (Kotlík) – 23. Horký (Telesz, Vlašín), 36. Trojan (Barták, Matějka)
Rozhodčí: Humpolíček – Chocholouš, Mikšík
Vyloučení: 7:7 + TS + Latner, Matějka 10 min OT oba MBU
Využití: 1:1 V oslabení: 0:0
Diváci: 511
Střely na branku: 32:22 (7:6, 14:8, 11:7)
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2
Hráš zápasu: Sláma (ZNS), Horky (MBU)
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – V domácí premiéře letošního ročníku 2. hokejové ligy se utkali rivalové z Vysočiny. V krajském derby byl stav dlouho vyrovnaný a domácí SKLH rozhodl o svém vítězství až třemi gól v závěrečné desetiminutovce.

Po slavnostním úvodu, který patřil dobrovolným hasičům, jimž byl první domácí zápas žďárských Plamenů zápas věnován, vhodil úvodní buly hasič ze Sněžného - hrdina z Milov Daniel Nečas, jenž zachránil v létě dva lidské životy, když vytáhl z vody topící se invalidní rekreanty poté, co se s nimi převrhla loďka.

V samotném utkání čekali diváci na první branku do deváté minuty, a k radosti většiny přítomných na Bouchalkách, přinesl tento okamžik vedení domácímu celku. Michal Kaňka, rozehrál akci s Manem a Dítě mu precizně vrátil přihrávku na druhou stranu brankoviště. Domácí matador pak se zakončením nezaváhal – 1:0.

Jen o dvě minuty později měl na hokejce vyrovnání budějovický Vlašín, ale Sláma parádním zákrokem jeho plány zhatil. Ve 12. minutě Kaňka přestřelil odkrytou branku a v 16. minutě nebezpečně tečoval Telesz Šauerovu střelu, ale Sláma své spoluhráče podržel. Po první třetině odcházeli tedy do kabin o jednu branku spokojenější domácí hokejisté.

V úvodu prostřední třetiny se fantastickým zákrokem blýskl hostující gólman Dusík, který vychytal Manem tečovanou ránu od modré. Ale ve 23.minutě využil chybu domácích David Horký a střelou do Slámova protipohybu k pravé tyči vyrovnal stav na 1:1.

Za dvě minuty mohl domácím vrátit vedení Kaňka, ale Dusík vytáhl další parádní zákrok a vytěsnil puk mimo tyče. V polovině utkání se před Dusíka prosmýkl Aleš Padělek, ale ve chvíli zakončení byl faulován. Nařízené trestné střílení domácí kanonýr proměnil přesnou střelou nad Dusíkovu vyrážečku – 2:1.

Jenomže hosté z jihu Vysočiny se rozhodně nevzdávali a soustavným tlakem si vynutily sérii oslabení Žďáru. Po třech vyloučeních domácích, hráli hosté dokonce dvojnásobnou přesilovku a nabídnutou příležitostí nepohrdli. Ve 36. minutě sehráli dokonalou přesilovkovou kombinaci, po které zakončoval Jan Trojan prakticky do prázdné branky – 2:2.

Po dvou třetinách byl stav derby nerozhodný a Žihadla vlítla na Plameny s obrovskou vervou a domácí tým sevřela v obranném pásmu. V několika obrovských šancích podržel žďárský celek gólman Sláma a Plameny se ubránily.

V polovině závěrečné dvacetiminutovky hráli červenobílí dvojnásobnou přesilovku, kterou však nedokázali využít. Jenže krátce po jejím skončení ujel po pravém křídle po Staňkově přihrávce Aleš Padělek a přesnou trefou do horního rohu Dusíkovi branky vrátil SKLH vedení -3:2.

Hned vzápětí mohl pojistit vedení Žďáru Kotlík, ale Dusík ho vychytal. Vše ale napravil Luboš Kunstmüller, který zvýšil na 4:2. A když v 58. minutě prostřelil Dusíka David Vítek po Kotlíkově přihrávce, byl zápas definitivně rozhodnutý – 5:2.

Po závěrečné siréně ocenil starosta okresního sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska Luboš Zeman nejlepší hráče. Ceny si ze žďárského ledu odnesl střelec úvodní branky hostů David Horký a na domácí straně brankář Jiří Sláma.

„Jsem rád, že jsme to utkání zvládli a udělali jsme tři body a do Sokolova můžeme jet trochu klidnější. Moravské Budějovice ale byl velmi silný a kvalitní soupeř. Hosté hráli výborně do brány a předváděli silný důraz. Nám to dnes úplně nešlo a neodehráli jsme moc dobré utkání, ale jsem rád, že i přesto to kluci odbojovali a dotlačili to tam a i když ta kombinace se moc nedařila, tak jsme vyhráli. V klíčových okamžicích nás skvěle podržel gólman Sláma a v závěru jsme to zlomili. Pokusíme se nějaký bodík v Sokolově urvat a postupně to rozjet ještě líp. Chtěl bych poděkovat divákům, kteří si našli cestu na první zápas a také hasičům, kteří přijali naše pozvání a vytvořili dnešnímu utkání zvláštní atmosféru.“

.

Rudolf Cakl (trenér HC Moravské Budějovice 2005):

Rudolf Cakl
„Z mého pohledu to bylo nešťastné utkání. Myslím, že jsme byli lepším týmem, ale rozhodla třetí třetina. Domácí dali za stavu 2:2 šťastný, dobře trefený gól. V té třetí třetině to bylo asi o tom, kdo dá první branku, ten vyhraje zápas, což se provedlo domácím. Můžu jim jen pogratulovat, ale přestože se to po výsledku 5:2 říká špatně, myslím že jsme opravdu byli v dnešním zápase lepší.“