Seznamte se s novými pravidly aneb než začnete spílat sudímu

Zveřejněno 17.09.2014 | mk, Adam Bagar
Ž Ď Á R   N A D   S Á Z A V O U – Již v sobotu se žďárští hokejoví příznivci dočkají a poprvé v letošní sezóně vyrazí na druholigový hokej. Na první pohled si budou moci všimnout výrazného posunu modrých čar. Ale během letní přestávky došlo k mnoha dalším podstatným změnám pravidel, se kterými bychom vás chtěli nyní seznámit. Proto, než začnete spílat rozhodčímu za to, že nepískl zakázané uvolnění nebo uznal gól do posunuté branky, přečtěte si tento článek, který jsme převzali z www.hokej.cz.

Ilustrační foto: René Rámiš

V průběhu světového šampionátu v běloruském Minsku schválila Mezinárodní hokejová federace řadu novinek, jimiž se budou rozhodčí řídit v následujících čtyřech letech. A změny, od nichž se čeká hlavně větší porce gólů a ofenzivnější hokej, lehce ovlivní i české soutěže. Hráči, fanoušci a rozhodčí si budou zvykat na větší útočné pásmo, hybridní zakázané uvolnění a další změny v pravidlech. Zakázána bude například otočka při trestném střílení a gól po vychýlení branky bude nově platit.

Rozšíření útočného pásma
Modré čáry budou nově umístěny 22,86 metru od zadního mantinelu, dojde tak ke zvětšení koncových pásem o metr a půl. Velikost středního pásma pak bude závislá na délce ledové plochy. Současně s modrými čarami se logicky posouvají i body pro vhazování ve středním pásmu. "Slibujeme si od toho především atraktivnější hokej pro diváky. Hra by se měla více odehrávat v koncových pásmech. Diváci se tak mohou těšit na větší počet situací, jež mají rádi a kvůli nimž na hokej chodí. Nejen více zakončení, ale také víc osobních soubojů," líčí ředitel Tipsport extraligy Josef Řezníček.

Hybridní zakázané uvolnění
Hybridní zakázané uvolnění kombinuje výhody evropského posuzování, při němž se icing pískal hned, jakmile kotouč vyhozený z vlastní poloviny přešel brankovou čáru, a původního zámořského posuzování, kdy o vyhozený puk soupeřil obránce s útočníkem. Hybridní icing se už osvědčil v uplynulém ročníku zámořské NHL. Přinesl plynulejší, přímočařejší hru i víc bojovnosti. Bezpečnost hráčů však zůstává prioritou. Hybridnímu zakázanému uvolnění se nejvíce věnuje také Komise rozhodčích ČSLH. Ta si uvědomuje, že právě toto pravidlo bude pro sudí nejspíš nejnáročnější změnou.

A jak to bude vypadat v praxi? Podle nového pravidla bude rozhodnutí arbitrů záviset na tom, který z hráčů má předpoklad dotknout se kotouče jako první. V případě, že půjde o bránícího hráče, rozhodčí hru přeruší. V případě, že útočníka, hra pokračuje. Rozhodnutí musí přitom padnout ještě před tím, než první z hráčů překročí pomyslnou spojnici bodů na vhazování. Stejně tak z důvodu bezpečnosti platí, že není-li možné určit, který z hráčů se ke kotouči dostane jako první, rozhodčí hru pro zakázané uvolnění přeruší. "Myslím, že to zvládneme," říká zkušený sudí Vladimír Šindler.

Zákaz otočky a lakrosového zakončení při trestném střílení
Kreativita hráčů je velká a v posledních letech vymýšlejí při trestném střílení nejrůznější technické finesy, které jim však nyní Mezinárodní hokejová federace zatrhla. V případě, že hráč zakončí trestné střílení otočkou okolo vlastní osy, případně nabráním kotouče na hokejku takzvaným lakrosovým způsobem, gól nebude rozhodčími uznán. Nové pravidlo tak předchází problematickým situacím, v nichž bylo nejasné, zda se kotouč posunuje směrem vpřed, jak požadují pravidla. "Bylo téměř nemožné to přesně vyhodnotit. Takže změnu vítám, bude to pro nás jednodušší," prozrazuje Vladimír Šindler.

Gól po vychýlení branky nově může platit
V předchozích sezonách se hned několikrát stalo, že rozhodčí nemohli uznat gól pro lehké vychýlení branky, přestože oba kolíky byly na svém místě. Nyní však drobné vychýlení branky při vstřelení gólu už nebude znamenat jeho neuznání. Gól bude nově uznán v případě, že k vychýlení branky dojde, pokud oba brankové kolíky zůstanou v ledu i v brance.

Změna postavení hráčů na vhazování
Jiná významná změna se týká postavení na vhazování. Pokud si tým vybojuje vhazování v útočném pásmu, první se na buly bude stavět bránící hráč, zatímco doposud tomu bylo přesně naopak. I tato změna zvýhodňuje útočící mužstvo.

Za sevření kotouče mohou být 2 minuty
Další vcelku výraznou změnou je postup rozhodčích při sevření kotouče rukou, které je na hokejových stadionech k vidění takřka v každém zápase. Zatímco dosud ho rozhodčí řešili nejčastěji přerušenou hrou, nyní tato varianta odpadá. Pokud si hráč sevřením puku pomůže, budou následovat dvě trestné minuty, v opačném případě bude hra plynout dál.

Zavedení menších trestů za nesportovní chování
V rejstříku trestů se zavádí dvouminutový trest za nesportovní chování. Dosud ho mohly inkasovat pouze hráčské lavice, samotní hráči pak při tomto prohřešku vysedávali deset minut na trestné lavici. Nyní ale mají rozhodčí možnost udělat jim i menší trest.

Převzato z www.hokej.cz